Вести
11. 07. 2025.
(Не)спровођење правде: 20 година од како га је напао полицајац, новинар и даље плаца судске таксе
Ускоро ће бити пуних 20 година од када је Владимира Митрића, дописника „Вечерњих новости“ из Лознице и Шапца, испред куће палицом напао полицајац из Полицијске станице Нови Београд, и нанео му тешке телесне повреде. Овај напад је био врло сличан оном у којем је убијен Милан Пантић, Митрићев колега из Јагодине. Митрић је само чудом остао жив.
Од тада па до данас, скоро 20 година, Митрић има полицијску заштиту, што је вероватно незабележено у Европи. Насилник је осуђен на само шест месеци затвора. У овом случају постоје четири правоснажне пресуде против бившег полицајца, али већ деценију и по – он успешно избегава да измири обавезе према новинару.
За то време, Митрић мора редовно да плаћа судске таксе како извршења не би застарела, као и предујмове за поступке, који су до сада редом били неуспешни. По личном сведочењу, на трошкове суђења, постизања правде, Митрић је до сада потрошио најмање 2 милиона динара, тако да га је правда којом је насилник осуђен коштала као двогодишња бруто плата.
Покушано је и извршење 9. јула, али извршитељ није у стану насилника нашао ништа више од једног телевизора. Очигледно, године опструкције извршења помогле су да насилник своју имовину на различите начине прикрије.
„Очигледно је да је све унапред договорено, представа за мене и да је реч о озбиљном изигравању права које траје годинама“, тврди Митрић који је био присутан испред куће приликом неуспелог извршења.
„Није ни чудо што, ни после скоро 20 година од напада, не могу да живим без полицијског обезбеђења.“
У међувремену, Владимир Митрић је добио нове претње поново од бившег полицијаца, што је пријавио Сталној радној групи за безбедност новинара. Тај случај је решен и насилник је правоснажно осуђен за угрожавање сигурности и увреду, али се новинар и даље осећа несигурно због претњи које се настављају, али и због опструкције у реализацији правде.
„Ово је понижавање и изигравање правде, које не би било могуће без подршке оних који то не би смели да раде. Све су то репови из времена када сам био два пута премлаћен, а три пута ми је демолирана имовина. Срећом, правосуђе је сада било на висини задатка, али извршења нису у њиховим рукама, већ у рукама јавних извршитеља, међу којима има и оних блиских дужниковим комшијама“, сведочи Митрић. Он додаје и да су неки који су помагали дужнику да избегне обавезе према њему, као и да у Лозници буде благо осуђен на свега шест месеци затвора (што је вероватно довољан период да се врати на посао), у међувремену смењени или похапшени због различитих кривичних дела. Ипак, како каже, и даље има оних чије позиције нису за потцењивање, што је и разлог због којег и даље пролази кроз овакве ситуације.
АНЕМ подсећа да кроз сличну ситуацију пролази и новинар портала Жиг инфо Милан Јовановић, којем је запаљена кућа, због чега су правоснажно осуђени бивши председник општине Гроцка, који је упућен на издржавање четворогодишње затворске казне, припадник МУП-а и још две особе, али у поступку за надокнаду штете нема никаквих помака.
Казна за починиоце није и правда за жртве.
АНЕМ позива правосудне органе, Министарство правде и друге надлежне институције, да омогуће спровођење правде, како би жртве имале ефикасну надоканду трошкова суђења, адекватну и брзо реализовану накнаду штете, да се спречи секундарна виктимизација у процесу остваривања правде. Нарочито се позива Комора јавних извршитеља да изврши надзор рада јавног извршитеља надлежног у предмету новинара Владимира Митрића и да се у складу са Правилником о надзору над радом јавних извршитеља, утврди да ли је било нарушавања Етичког кодекса јавних извршитеља и Правилника о стандардима професионалног понашања јавних извршитеља. Стална радне група за безбедност новинара ће пажљиво пратити развој овог случаја.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.