Вести
15. 07. 2025.
Горан Милић новинаркама и новинарима који су радили у Ал Џазири: Године проведене тамо биће вам одлична референца
Угашена је Ал Џазира Балканс, чији сам био први директор Програма и Вијести од 2011 до 2016. године.
Од шачице људи које су предводили инвентивни, конектирани и мултидисциплинарни Едхем Фочо, и с балканским поднебљем и менталитетом добро упознат али видљиво одмакнут од локалних порока и мањкавости, Тарик Ђођић, те уз неколицину инжењера, у најкраћем је року створена компанија с јасним упутама, да нису могла бити јаснија.
Двеста страница правила снимања, монтаже, трајања прилога...Ако си презентер, онда читаш оно што је уредник написао. Ако си уредник, онда ниси на екрану и не читаш вијести.
Кодекс понашања, снимања, уређивања написали су зналци из BBC-а, уз конзултацију с Дохом, и све је врло слично статуту ББЦ-а, осим што на почетку не пише BBC ПРОМОВИРА БРИТАНСКИ НАЧИН ЖИВОТА.
Не пише, јер је мото Ал Џазире био "Дајемо глас онима без гласа." А не промовира се ничији начин живота јер је Aljazeera Network компанија с дјелатницима из 80 нација и ниједна од њих није у изразитој већини. Генерални директор цијеле мреже само је једном, накратко, био Катарац.
У сфери права запосленика, нисам упознао сређенију И великодушнију компанију од АЈБ, под увјетом да се постављени задаци реализирају.
Било је пуно технолошких иновација, млади људи су уживали што сваке године стиже нешто ново, што нитко још нема у државама гдје се емитирамо.
Међусобно уважавање у АЈБ нећу идеализирати, јер ми се ионако не би вјеровало, али знам да се ни у једној редакцији (а био сам у безброј њих од 1970 до данас) није појело толико торти за рођендане И рођења.
Нитко сретнији од нас кад се роди нова беба, а родило их се...
На великим догађајима, сви бисмо се мобилизирали као да је војна вјежба. Плаће велике, али и учинак је велики.
Припремити се за 28-30 сати(!) вијести на мјесец као норма презентера, није лако. Због свега овога, премда већ дуго не радим за АЈБ, осјећам потребу да се прикључим овом великом броју људи којима је жао што су остали без посла, што се угасио програм АЈБ, као и неки други пројекти Ал Џазирине мреже. Али с друге стране, као новинар који дуго памти, поручујем млађим колегама да не губе превише времена на жаловање за прошлим годинама него да остану амбициозни и да, сигурни у своје знање, крену даље. Године проведене на Ал Џазири, видјет ћете, бит ће вам одлична референца. Не мисле сви као Бен Гвир да је Аљазера "терористичка".
Оно што бих ја желио у овим данима то је да се осигура чување големе архиве АЈБ која ће у неким будућим временима бити добра подлога за расправе какви смо били, чиме смо се бавили, што смо хвалили а што кудили.
У том свјетлу, улога АЈБ и њених водећих људи, Тарика Ђођића и Едхема Фоче, новац који им је од АЈ Нетwорка повјерен, технологија коју су прискрбили, људе које су уз Посао.ба и експерте из Дохе одабрали, бит ће примјер преданог И одговорног пословања. Наравно, у увјетима и окружењу који нису нимало налик шведским или швицарским.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.