Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  РТС тражи заштиту пред Уставним судом
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

02. 12. 2008.

Извор: Политика

РТС тражи заштиту пред Уставним судом

У Таковској улици истичу неслагање са начином на који се обрачунавају трошкови за коришћење музике у програму јавног сервиса и сазнајемо да је, због проблема са Сокојем, РТС покренуо судски спор за оцену уставности њиховог тарифника.

– Сви емитери који имају националну фреквенцију покривања територије Србије сложили су се да тарифа коју Сокој примењује није заснована на закону и тим поводом обратили су се и Савету Радиодифузне агенције – објашњава Станислав Вељковић, генерални секретар РТС-а.

– Ми смо отишли и корак даље па смо поднели Уставном суду Србије иницијативу за покретање поступка за оцену уставности и законитости те тарифе, као и ценовника с којим су нам се обратили и Сокој, али и ОПФС (Организација произвођача фонограма Србије) и Прагус, неко ново удружење које штити права глумаца. Сматрамо да тај тарифник који су они донели и примењују га није направљен по закону и да је донет паушално и на закону неутемељеним основама. Та иницијатива је, дакле, послата, поступак је покренут и ми чекамо одлуку Уставног суда Србије.

– С обзиром на то да је Сокој повео судски поступак против нас у Трговинском суду, тражили смо прекид тог поступка до одлуке Уставног суда – додаје Вељковић.

– Уколико, рецимо, суд одлучи да није било у складу са законом, онда ће они морати да мењају тарифник и поступе искључиво по члану 163 Закона о ауторским и сродним правима. Наш саговорник, ипак, подвлачи да је тарифник Сокоја донет без икакве јавне расправе код дистрибутера са националним покривањем и обавештавања и осталих емитера. Ценовник је, истиче Вељковић, донет паушално, уз рачуницу „ви имате 30 одсто информативног програма и 30 одсто музичког програма и платићете толико и толико”.

– Када се каже да би требало да платимо 1,5 одсто укупног прихода то подразумева зараду од комерцијалних послова и претплате и донација, ако их има. У Закону о ауторским правима, пак, каже се да се накнада за музички садржај утврђује сразмерно емитованом музичком репертоару у односу на укупно трајање програма и приходима које емитовањем тих музичких дела оствари национални емитер – препричава кључни 163. члан генерални секретар РТС-а.

Сокој је, по његовим речима, одредио да се накнада за музичка права аутора плаћа одокативно по принципу „толико информативног програма”, „толико музичког”. Иако РТС има још и културни, забавни, верски, научни програм, школски. Филмски, па је неприхватљиво само једнострано разрезивање у односу информативни, музички програм и крај, подсећа Станислав Вељковић.

Р. П.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси