Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Без посла 400 запослених у медијима
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

03. 02. 2011.

Извор: Данас

Без посла 400 запослених у медијима

Почела отпуштања новинара и других радника у штампи, телевизијама и радију



Београд - У највећим медијима у Србији у току су отпуштања великог броја новинара и других запослених, а према незваничним информацијама, очекује се да ће укупно без посла остати око 400 медијских радника.

С обзиром на то да је реч углавном о приватним медијима, неспорно је да због тешке економске ситуације они имају права да отпуштају запослене, али проблем је у начину на који то чине. Представници медијске јавности оцењују да је један од главних проблема непостојање синдикалних организација које би заштитиле новинаре и медијске раднике.


 Удружење новинара Србије (УНС) указало је на озбиљна кршења радних и професионалних новинарских права у издањима компаније Рингиер Аксел Спрингер у Србији, часопису Нин и дневном листу Блиц.

Према изјавама запослених, који су желели да остану анонимни, одређеном броју новинара нуди се статус „помоћника новинара“ за плату од око 20.000 динара, а ономе ко не прихвати ову понуду следује отказ. УНС ће тим поводом алармирати Међународну федерацију новинара, као и новинарска удружења у Немачкој и Швајцарској.

Најављени су, такође, откази медијским радницима и на Пинку на основу података прибављених прислушкивањем запослених или другим видом незаконитог надзора над радницима.

УНС је осудио неовлашћено прислушкивање запослених као „ограничавање њихових личних и професионалних слобода и кршење њихових људских права“.

Председник Независног удружења Србије (НУНС) Вукашин Обрадовић каже за Данас да засад не постоје званичне информације, али да је извесно да ће Рингиер, ТВ Пинк и Б92 отпустити укупно око 400 људи у наредном периоду.

- Медијска индустрија је запала у кризу и сигурно је да ће вући одређене потезе сходно својим економским интересима. Међутим, споран је начин на који људи остају без посла. НУНС ће због тога врло брзо организовати правну заштиту новинара, што подразумева правне савете и помоћ - наводи Обрадовић.

Према његовој оцени, у наредном периоду треба очекивати да ће још већи број новинара остати без посла, што може имати велике последице по људе, али и уопште по новинарство. Како каже, „страх запослених омогућава послодавцима другачији третман према њима, а код новинара се јавља повећана доза аутоцензуре, јер се труде да не остану без посла и пристају на све“.

Председница Синдиката новинара Србије Драгана Чабаркапа истиче за наш лист да ће, према информацијама које су стигле до њих, врло брзо без посла остати по 100 људи у Блицу, Новостима, на ТВ Пинку и Б92. Она напомиње да су подржали УНС у намери да се о најновијим отказима обавести Међународна федерација новинара, а да ће то бити и главна тема Скупштине Европске федерације новинара која ће се одржати у Београду од 17. до 19. јуна.

- Ни у једном од приватних медија не постоји синдикат. Међутим, оно што знамо, а не можемо да докажемо, јесте да се новинари када потписују уговоре одричу синдикалног организовања. Свакако да су радна права основ и за професионална права, а када се она не поштују то доводи и до аутоцензуре новинара - истиче Чабаркапа.

Антрфиле : Не постоји место „помоћник новинара“

Правни заступник УНС-а Зоран Лакићевић истиче за Данас да стандарди радних места не препознају статусе „асистента фоторепортера“ или „помоћника новинара“, као и да је, на основу конкретних случајева у које је имао увид, реч о злоупотреби законских овлашћења послодаваца.

„Запосленима се нуде таква места са циљем да не буду прихваћена, након чега имају оправдање за давање отказа. У оваквим случајевима лек се може потражити на суду“, каже Лакићевић.

Б. Цвејић

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси