Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Без државе у раду Савета за штампу
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

17. 05. 2011.

Извор: Данас

Без државе у раду Савета за штампу

Држава ни на који начин не би требало да учествује у раду Савета за штампу, јер је реч о саморегулаторном телу издавача и новинара, закључак је са округлог стола „Медији у Србији“ који је јуче организовала новинска агенција Танјуг.



Председник Савета за штампу Драган Бујошевић истакао је да је изабран управо норвешки модел функционисања овог тела, како би се избегла улога државе у његовом раду.

Он је додао да ће уз подршку Норвешке, Савет за штампу у Србији финансирати издавачи јавних гласила, као и да ће Комисија за жалбе овог тела моћи сама да повезује сукобљене стране - оштећене у медијима и оне који у медијима раде.

С друге стране, члан радне групе за израду медијске стратегије Данило Николић истакао је да издавачи због кризе неће моћи да подрже рад Савета за штампу пре 2014. и да би прве две године то требало да уради држава, као што ће и бити предложено у стратегији. Према његовим речима, радна верзија медијске стратегије требало би да буде готова до 1. јуна, након чега ће уследити јавна расправа.

- Надам се да се неће поновити случај Закона о јавном информисању, који је усвојен без јавне расправе. Нема демократског закона без демократске процедуре у његовом доношењу, тако да се надам да ће ова стратегија бити резултат стручне и јавне расправе - рекао је Николић.

Како је истакао, након усвајања стратегије неопходно је донети један општи закон који ће регулисати медијску сферу, док би држава морала до 2014. да изађе из власништва медија.

Председник Асоцијације медија Веселин Симоновић навео је да би стратегија требало да уреди однос медија и државе, одреди јасан концепт јавног сервиса, понуди решења о помоћи локалним медијима, али и да одреди како унапредити рад регулаторних тела.

На округлом столу, такође, оцењено је и да у Србији постоји превелики број јавних гласила због чега је тешко расподелити приходе од оглашавања који су се смањили претходних година.

Б. Ц.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси