Naslovna  |  Aktuelno  |  UNS vesti  |  Izveštaj „Sloboda medija brz odgovor“: 311 kršenja slobode medija u prvoj polovini godine u Evropi, od toga je 19 iz Srbije
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

UNS vesti

19. 09. 2022.

Autor: UNS Izvor: UNS

Izveštaj „Sloboda medija brz odgovor“: 311 kršenja slobode medija u prvoj polovini godine u Evropi, od toga je 19 iz Srbije

U izveštaju platforme „Sloboda medija brz odgovor“ (MFRR) koji su sačinili Evropska federacija novinara (EFJ), Međunarodni institut za štampu (IPI) i Evropski centar za slobodu medija (ECPMF) zabeleženo je 311 kršenja slobode medija u prvoj polovini godine u Evropi. Prema ovom istraživanju, u Srbiji je bilo 19 upozoravajućih informacija o napadima na novinare i medijske kuće.

Od svih vidova napada, kako piše u izveštaju, u Srbiji je najzastupljenije psihičko nasilje, dok je uznemiravanje putem interneta i na radnom mestu sve učestalije.

Kao vid uznemiravanja na radnom mestu izdvojene su dve lažne dojave o bombi u kancelarijama Adria Medija Grupe, kao i razbijanje prozora na zgradi u Šapcu u kojoj su Glas Podrinja i dopisništvo RTS-a.

U izveštaju je navedeno i zaziđivanje prostorija OK radija, kao i lepljenje plakata sa likom Verana Matića i natpisom „Veran Matić − samozvani građevinski inspektor ruši objekte po Vranju“.

Organizacije EFJ, IPI i ECPMF su pretnje koje je dobila redakcija Danasa nakon objave sa spornim prevodom citata Mahatme Gandija ocenile kao najozbiljnije.

Verbalni napadi, kako je navedeno u istraživanju, prednjače i u ostalim zemljama Evrope, te su uznemiravanje i pretnje novinarima bili najčešći.

U izveštaju se ističe i postojanje višestrukih oblika pritisaka koji sežu od fizičkih napada do tužbi i mešanja vlade.

Pritisci ovog tipa i kršenja slobode medija uočeni su u ukupno 29 zemalja Evrope.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi