Naslovna  |  Aktuelno  |  UNS vesti  |  EFJ za UNS: Od Platforme Saveta Evrope tražićemo da evidentira otpuštanje urednica Politike
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

UNS vesti

21. 05. 2025.

Autor: A. Ničić Izvor: UNS

EFJ za UNS: Od Platforme Saveta Evrope tražićemo da evidentira otpuštanje urednica Politike

Evropska federacija novinara (EFJ) obavestila je Udruženje novinara Srbije (UNS) da će od Platforme za bezbednost novinara Saveta Evrope zatražiti da zabeleži slučajeve otpuštanja urednica „Politike“ Sandre Gucijan i Dorotee Čarnić. EFJ je naveo i da je ova otpuštanja, kao i nedavna hapšenja i napade na novinare u Srbiji, juče objavio na platformi Mapping Media Freedom, kao slučajeve kršenja slobode medija.

Zabeleženi su fizički napadi na novinarku Južnih vesti Tamaru Radovanović i snimatelja N1 Marjana Vučetića, kao i privođenje dopisnika SBS-a iz Niša Nikole Doderovića i fotoreportera Gavrila Andrića.

MAPMF: Otkazi bez obrazloženja

Na platformi Mapping Media Freedom (MAPMF), inače platformi konzorcijuma Media Freedom Rapid Response (MFRR) podseća se da su urednica vikend izdanja „Politike“ Sandra Gucijan i urednica Hronike Dorotea Čarnić obaveštene da će nakon više od 20 godina rada, odlukom vlasnika ovog lista Bobana Rajića, biti proglašene tehnološkim viškom.

Navedeno je i da ovu odluku o otkazima rukovodstvo još uvek nije obrazložilo.

Podsetimo, kako je rekla Dorotea Čarnić za UNS, ona i koleginica Gucijan veruju da otkaz ima političku pozadinu s obzirom na to da obe „od pada nadstrešnice i početka studentskih protesta nisu krile da podržavaju studente“.

„Posao u hronici podrazumeva i bavljenje delikatnim temama kao što su pad nadstrešnce, zvučni top, napadi na studente, korupcija, kriminal...  Nisam se uvek poslednjih meseci slagala sa uređivačkom politikom, jer nisam želela da učestvujem u tome da svojim pisanjem i uređivanjem na bilo koji način zaštititim odgovorne za teška krivična dela. Moji politički stavovi ni na koji način nisu mogli da nanesu štetu listu 'Politika', niti su uticali na moju profesionalnost,“ rekla je tada Čarnić za UNS.

Gucijan je za UNS istakla da je ovo prvi put da se ovako otpušta u „Politici“ i navela da novinari „Politike“ nikada ranije nisu doživeli tako iznenadne i momentalne otkaze.

Kako je UNS podsetio, a preneto je na Mapping Media Freedom platformi, novinarka „Novosti“, čiji je vlasnik takođe Boban Rajić - Vojislava Crnjanski Spasojević navela je da je dan nakon objavljivanja fotografije sa protesta ispred Ustavnog suda na svom „Instagram“ profilu dobila otkaz.

Među alarmantim slučajevima i napad na novinarku Južnih vesti Tamaru Radovanović

Na platformi MAPMF upozorili su i na napad na novinarku Južnih vesti Tamaru Radovanović, koji se dogodio prošlog vikenda dok je snimala odlazak autobusa koji su prevozili ljude sa mitinga Pokreta za narod i državu, održanog u Nišu.

Kako je za UNS rekla Radovanović, u trenutku napada, snimala je kako građani zvižde autobusima koji prevoze ljude koji su bili na mitingu.

„Dogodila se i rasprava nekih ljudi za koje pretpostavljam da su bili učesnici SNS skupa, sa policijom, kada mi je prišao, meni nepoznat muškarac i gurnuo mi ruku, pokušavši da mi izbije telefon iz ruke”, dodala je Radovanović.

Kako je objasnila za UNS, muškarac koji je pokušao da joj izbije telefon iz ruke tražio je da je policajac udalji, kako on ne bi napravio problem.

“Policajac u civilu me je preveo sa druge strane ulice i poručio mi da ‘ne izazivam tenziju’. Ubrzo sam sa kolegama otišla odatle, tako da ne znam šta se desilo sa njim", apostrofirala je Radovanović.

UNS je tada tražio od nadležnih da hitno pokrenu postupak protiv odgovornog za napad na Radovanović. 

Iz mreže SafeJournalists su naveli, a preneto je na MAPMF, da ovaj incident predstavlja još jedan neuspeh policije da zaštiti novinare, čime se drugima omogućava da ih napadaju bez posledica.

Na MAPMF i privođenje dopisnika SBS-a Nikole Doderovića

Tokom izveštavanja sa mitinga u Nišu, dopisnika australijskog SBS radija Nikolu Doderovića privela je policija.

Doderović je tog dana za UNS rekao da je bio sa studentom Filozofskog fakulteta u Nišu, kada ih je na Trgu kralja Milana zaustavilo šest-sedam pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova.

 „Tražili su nam lične karte i novinarske legitimacije, a potom priveli na razgovor. Bili su saradljivi, ispitivali su nas šta smo radili i zašto smo došli da snimamo. Zadržani smo bili na razgovoru više od sat i po vremena, što je bilo nepotrebno“, rekao je Doderović.

UNS je pozvao policiju da ne ometa novinare u njihovom radu, već da im kada ih neko ometa pri obavljanju posla pruži zaštitu, a informacija o tome preneta je i na platformi Mapping Media Freedom.

Evidentirani i napad na snimatelja N1 Marjana Vučetića i fotoreportera Gavrila Andrića

Na skupu SNS-a u selu Makovište kod Kosjerića, koji je održan dan ranije napadnut je i snimatelj N1 Marjan Vučetić.

Kako je za UNS rekao Vučetić, ispred crkve u selu postavljena je šatra.

„Ušao sam unutra da snimim, kada me je sa leđa napao najpre jedan muškarac, a onda još nekolicina njih. Prvo su me psovali, a onda i udarali u leđa dok nisam izašao napolje“, rekao je Vučetić, a preneto je na platformi.

UNS je tog dana, što je naveo i MAPPMF, tražio od nadležnih da pokrenu postupak protiv odgovornog za napad na snimatelja N1 Marjana Vučetića.

Na platformi je evidentirano i privođenje Gavrila Andrića, koje se dogodilo sredinom maja dok je izveštavao sa protesta ispred suda u Novom Sadu.

Andrić je za NUNS tada rekao da se, dok je fotografisao, našao između policijskog kordona i ograde, pri čemu su ga policajci gurali i priveli.

Na platformi su podsetili da je UNS tada izrazio ozbiljnu zabrinutost zbog sve većeg broja napada na novinare, koji ugrožavaju njihovu bezbednost, stvaraju atmosferu straha i narušavaju pravo javnosti da bude blagovremeno informisana iz što više izvora.

Komentari (1)

ostavi komentar
sre

21.05.

2025.

tiraz [neregistrovani] u 15:17

opa

Eeee, ako ce evidntirati onda je sve u redu

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi