Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Tablodi koji su morali da brišu tekstove u kojima blate studente prelaze na servere u vlasništvu srpske vlade
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

18. 02. 2025.

Autor: Danica Đokić Izvor: Cenzolovka

Tablodi koji su morali da brišu tekstove u kojima blate studente prelaze na servere u vlasništvu srpske vlade

Prorežimski tabloidi, koji su, zbog kršenja zakona Srbije i EU i pravila servera koji ih hostuju, prethodnih meseci morali da izbrišu tekstove u kojima blate studente u blokadi, prebacuju se na servere u vlasništvu – Vlade Republike Srbije

Donedavno su pojedini tabloidi za svoje portale koristili servere kompanija registrovanih u Evropskoj uniji.

Odnedavno, međutim, Informer.rs i Republika.rs (portal Srpskog telegrafa) koriste server Telekoma Srbije, a Alo.rs i Novosti.rs server kompanije Data Cloud Technology, koja je 100 odsto u vlasništvu Republike Srbije.

Ove informacije smo proverili preko specijalizovanih sajtova, a potvrđuju ih i iz SHARE fondacije.

Bojan Perkov, koordinator za digitalnu politiku u ovoj organizaciji, kaže za Cenzolovku da ne možemo da tvrdimo kada su tačno portali promenili server, ali da je „indikativno da su promene primećene nakon što su navedeni mediji po obaveštenju hosting provajdera počeli da uklanjanju sporne tekstove sa sajtova”.

Kako je Cenzolovka pisala, nekoliko portala prorežimskih tabloida moralo je da ukloni više od 110 tekstova u kojima blate studente koji učestvuju u protestima tražeći odgovornost za smrt 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Tekstove su pojedini tabloidi morali da uklone zbog kršenja zakona Srbije, Evropske unije i pravila korišćenja servera preko kojih hostuju sajtove.

Pošto se IT stručnjak Vladimir Cicović obratio kompanijama koje drže te servere i pokrenuo proceduru zbog kršenja zakona, tabloidi su morali da dokažu tvrdnje iz svojih tekstova. Pošto to nisu mogli, upozoreni su da će, ukoliko ne uklone sporan sadržaj, snositi posledice, što bi moglo da bude i gašenje sajta.

Cicović za Cenzolovku kaže da prelazak na servere kompanija u većinskom vlasništvu srpske vlade može značiti i „omogućavanje zaštite pojedinaca iz vlasti”.

„Tim prelaskom mogu da osiguraju da sadržaj, koji po pravilima o zloupotrebi mora biti uklonjen, i dalje ostane na serverima. Drugim riječima, da izbjegnu uklanjanje smeća od tekstova sa svojih portala i nastave da truju internet prostor.”

Izbegavanje pravila EU?

Bojan Perkov kaže da su sajtovi Informer, Alo, Novosti i Republika hostovani kod nemačkog provajdera Hecner (Hetzner), kada je 2024. godine SHARE fondacija radila istraživanje o privatnosti u medijima.

Prema javno dostupnim podacima, ovi portali se sada hostuju kod srpskih kompanija koje su većinski ili potpuno u vlasništvu Republike Srbije: Informer i Republika kod Telekoma Srbije, a Alo i Novosti kod kompanije Data Cloud Technology iz Kragujevca.

„Kompanija iz Kragujevca poznata je po tome što upravlja Državnim data centrom u ovom gradu, u pogledu usluga za komercijalne korisnike. Osnivač i stopostotni vlasnik ove kompanije je Vlada Republike Srbije”, kaže Bojan Perkov.

On dodaje da razlozi za promenu hostinga mogu biti i tehničke prirode, ali da treba imati u vidu da je sedište kompanije kod koje su tabloidi ranije hostovali sajtove u Evropskoj uniji i da je obavezuju EU propisi poput Opšte uredbe o zaštiti podataka o ličnosti (GDPR) i Akta o digitalnim uslugama (DSA), kao i zakoni SR Nemačke.

Neistine, govor mržnje, kršenje pretpostavke nevinosti i brojni drugi prekršaji koje prorežimski tabloidi neumorno prave, u suprotnosti su sa ovim propisima i zakonima.

Perkov dodaje da je razlog zbog kojeg su daleko veće šanse da će kompanije iz EU brzo reagovati na prijave zbog nedopustivog sadržaja, u skladu sa svojim pravilima i zakonima, upravo „to što ne žele da potencijalno budu odgovorni za sadržaj korisnika njihovih usluga”.

Iako ni u Srbiji zakoni ne dozvoljavaju sadržaj poput dezinformacija i govora mržnje, a država je dužna da propise usklađuje sa standardima EU – videćemo kako će kompanije vlasnice servera koje sada koriste tabloidi reagovati na problematičan sadržaj i da li će zahtevati njegovo uklanjanje.

Država godinama žmuri na neprestano kršenje zakona i Kodeksa novinara u medijima naklonjenim vlasti. Za to ih još i nagrađuje novcem iz budžeta za projektno sufinansiranje medija i dodelom nacionalnih i gradskih dozvola za televizijsko emitovanje.

„Država čuva leđa tabloidima”

Članica Komisije za žalbe Saveta za štampu i slobodna novinarka Jelena Petković kaže da su tekstovi o aktuelnim protestima i blokadama, koje je ovo telo dosad razmatralo, puni opasnih targetiranja, neistina i insinuacija.

Ona nije iznenađena time što tabloidi prelaze sa servera koje drže kompanije iz EU na one u vlasništvu kompanija iz Srbije.

„Koliko god kršili Kodeks novinara, svedočimo sve ‘kretivnijim’ načinima da se ‘čuvaju leđa’ onima koji se nalaze u samom vrhu onih koji krše i Kodeks i zakone. Ovo jeste očigledan način da se zaobiđu i pravila EU i uslovi korišćenja hosting servera.”

Činjenica da je prethodna kompanija zahtevala od tabloida da brišu tekstove pokazuje stepen kršenja etičkih i profesionalnih standarda, ali i zakona, kaže Petković i dodaje:

„Kada bi kod nas funkcionisala vladavina prava, ne bi bilo razlike gde tabloidi hostuju portale.”

 

Komentari (1)

ostavi komentar
uto

18.02.

2025.

Раде [neregistrovani] u 20:36

није држава већ они који државом управљају

"Држава чува леђа таблоидима" је погрешно и нетачно речено јер "леђа таблоидима" чува власт која управља државом. Примера ради, ако ауто у саобраћају кога удари, не одговара ауто већ онај ко управља аутом. На позорницу одговорности не ставља се држава већ, они која управљају ресурсима државе.

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi