Saopštenja
22. 05. 2025.
UNS: Nedopustivi odmazda i pritisci na novinare i medijske radnike RTS-a, Euronews Srbija i „Politike“
Udruženje novinara Srbije (UNS) osuđuje odmazdu, pritiske i cenzurisanje novinara i medijskih radnika u redakcijama Radio-televizije Srbije, Euronews Srbija i „Politike“, a koji su javno iskazali neslaganje sa menadžmentom, kritikovali uređivanje svojih medija ili privatno izrekli stav i podržali studentske proteste.
UNS eliminaciju ljudi iz redakcija otkazima, neprodužavanjem honorarnih ugovora ili ugovora na određeno, smenjivanjem, premeštajima, zatim izlaganjem sindromu "praznog stola", smatra nedopustivim jer se radi o onim ljudima za koje poslovodstvo ocenjuje da nisu "na liniji", da nisu pod kontrolom i podobni.
UNS poziva vodeće ljude u nacionalnom javnom servisu i privatnim medijima, kao i njihove vlasnike, da sa ovom opasnom praksom prestanu.
Kako je UNS saznao od koleginica i kolega, u toku i nakon studentske blokade Radio-televizije Srbije (RTS), na javnom servisu počela je odmazda nad onima koji "nisu lojalni", ili su direktno učestvovali u protestima ispred javnog servisa, kao i onima koji su potpisali saopštenja neformalne grupe radnika RTS-a Naš pRoTeSt, a koja javno kritikuje uređivačku politiku RTS-a.
Nakon završetka blokade javnog servisa promenjeni su urednici Dnevnika RTS-a. Kolegama koji su javno izrazili neslaganje sa uređivačkom politikom, kako navode, ne daju se radni zadaci, dok su na Radio Beogradu pokrenuta dva disciplinska postupka. Neprodužavanje ugovora na određeno vreme, mera je i protiv dve koleginice sa RTS-a koje su među potpisnicima saopštenja grupe Naš pRoTeSt, iako na javnom servisu rade godinama.
Na udaru u Euronews Srbija su članovi redakcije koji su se svojim imenom i prezimenom ogradili od saopštenja "Pozivamo nadležne da omoguće rad RTS-a" od 18. aprila, koje je objavljeno bez znanja redakcije, ali u njeno ime.
Opomena pred otkaz i neprodužavanje ugovora o radu za sada su mere protiv dvoje kolega od 78 novinara i medijskih radnika koji su potpisali saopštenje suprotstavljajući se rukovodstvu ovog medija.
Zaposleni u Euronews-u, koji je u vlasništvu Telekom Srbija, do sada su pokazali slogu i solidarnost, a izloženi su profesionalnom degradiranju, različitim pritiscima i, kako kažu, dovođenju novih koleginica i kolega kako bi se promenila "krvna slika" redakcije.
Urednicama Vikend izdanja „Politike“ Sandri Gucijan i Hronike Dorotei Čarnić juče je uručeno rešenje o prestanku radnog odnosa, nakon više od dve, odnosno tri decenije rada u ovoj redakciji. One su odlukom rukovodstva, odonosno vlasnika Bobana Rajića, proglašene tehnološkim viškom.
Gucijan i Čarnić su ranije za UNS rekle da veruju da otkaz ima političku pozadinu s obzirom na to da obe „od pada nadstrešnice i početka studentskih protesta nisu krile da podržavaju studente“, kao i da je otkaz njima način da se zaplaše ostali novinari „Politike“.
UNS podseća da je početkom godine i novinarka „Novosti“, čiji je vlasnik takođe Boban Rajić - Vojislava Crnjanski Spasojević navela je da je dan nakon objavljivanja fotografije sa protesta ispred Ustavnog suda na svom „Instagram“ profilu, dobila otkaz.
UNS ističe da Zakon o javnom informisanju i medijima propisuje da „novinaru ne može prestati radni odnos, umanjiti se ugovorena zarada ili ugovorena naknada za rad, niti se na drugi način staviti u nepovoljniji položaj zbog toga što je u mediju objavio istinitu tvrdnju ili izneo mišljenje, kao ni zbog toga što je svoje mišljenje izneo van medija kao lični stav“.
Takođe, Zakonom o javnom informisanju i medijima zabranjena je neposredna i posredna diskriminacija urednika medija, novinara i drugih lica u oblasti javnog informisanja, naročito prema njihovoj političkoj opredeljenosti i uverenju ili drugom ličnom svojstvu.
UNS i njegov advokatski tim na raspolaganju su koleginicama i kolegama za pravnu pomoć.
Komentari (1)
ostavi komentar22.05.
2025.
Nepodobna
Hvala vam. Retko ste svetlo u ovom mraku, medijskom i političkom.
Odgovori