Naslovna  |  Saopštenja  |  Predstavnici UNS-a, srpske medijske zajednice, Srba u kosovskim institucijama i Kancelarije za KiM traže nezavisni kanal na srpskom jeziku na KiM
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Saopštenja

08. 07. 2015.

Predstavnici UNS-a, srpske medijske zajednice, Srba u kosovskim institucijama i Kancelarije za KiM traže nezavisni kanal na srpskom jeziku na KiM

Na sastanaku srpskih medija na Kosovu i Metohiji u Gračanici, na kojem su učestvovali i predstavnici Kancelarije za KiM, kao i većina srpskih predstavnika u Vladi i Skupštini Kosova, dogovoreno je da bude upućen zahtev pregovaračkom timu Beograda da se pitanje nezavisnog tv kanala na srpskom jeziku bez odlaganja nađe na dnevnom redu pregovora u Briselu.

Na jučerašnjem skupu koji je organizovalo Udruženje novinara Srbije (UNS), dogovoreno je i da predstavnici Srba u kosovskim institucijama traže reformu medijskog zakonodavstva, kojom će se, pored ostalog, obezbediti ostvarivanje ustavne obaveze da Srbi dobiju nezavisni tv kanal. Za to je neophodna, zaključeno je na skupu, izmena Zakona o Radio-televiziji Kosova.

Zakon na kojem bi se temeljilo formiranje televizijskog kanala na srpskom jeziku mora da predvidi da taj kanal ima poseban upravni odbor, menadžment, nezavisni izvor finansiranja i programsku saradnju sa nezavisnim produkcijama i lokalnim televizijama, zaključeno je na skupu.

Za ostvarivanje ovih ciljeva, predstavnici srpske medijske zajednice, Srba u kosovskim institucijama i Kancelarije za KiM dogovorili su formiranje radne grupe u čijem sastavu treba da budu predstavnici UNS-a iz centralne Srbije i sa KiM, predstavnik civilnog društva sa KiM, predstavnici Srba u parlamentu i Vladi Kosova, Kancelarije za KiM, Ministarstva kulture i informisanja Srbije i nezavisni eksperti. 

Na skupu je podržan stav UNS-a da Ministarstvo kulture i informisanja Srbije poveća budžet za projektno sufinansiranje medijskih sadržaja za srpske medije na KiM, kao i da opštine sa srpskom većinom ubuduće u svojim budžetima izdvoje najmanje dva odsto za ove namene.

Na sastanku je dogovoreno da UNS sačini amandman koji će srpski poslanici u Skupštini Kosova podneti na Zakon o specijalnom sudu za zločine na Kosovu u periodu od 01. 01.1998-31.12. 2000. godine, a koji bi proširio mandat ovog suda na istraživanje ubistava i kidnapovanja svih novinara koji su stradali ili nestali u tom periodu.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi