Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Реакција српске јавности на хапшење Караџића пригушена
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

07. 09. 2011.

Извор: Wikileaks

Реакција српске јавности на хапшење Караџића пригушена

ПРЕДМЕТ: РЕАКЦИЈА СРПСКЕ ЈАВНОСТИ НА ХАПШЕЊЕ КАРАЏИЋА ПРИГУШЕНА РЕФ: БЕОГРАД 718

Порекло: амбасада у Београду (Србија)
Време депеше: четвртак, 24. јули 2008, 18:57
Класификација: није поверљив податак//само за службену употребу
Извор:http://wikileaks.org/cable/2008/07/08BELGRADE744.html

Историјат: први пут објављено у петак, 26. августа, 02:34

Резиме ------- ¶1. (СБУ) Реакција јавности на хапшење Радована Караџића 21. јула, оптуженика Међународног кривичног суда за бившу Југославију (ИЦТY), ограничила се, до сада, на неколико мањих демонстрација које су организовале ултра десничарске групе и чланови Радикалне странке, иако су хиљаде фудбалских навијача узвикивале Караџићево име на недавној утакмици. Невладине организације за људска права кажу да јавност разуме да је хапшење неопходни корак у процесу европских интеграција. Извештавање медија било је обимно и типично за сам карактер медијских кућа, с тим да су се независни медији усредсређивали на разлоге хапшења Караџића, а таблоиди га узносили у звезде. Нећемо, по свој прилици, видети никакве масовне демонстрације, чак и ако јавност не подржава хапшење у потпуности. Јавно признање које Србија мора да добије и спремност владе да обави овакво политички тешко хапшење охрабрујући су. Крај резимеа.

Мањи протести десничарксих група ----------------------------------- ¶2. (У) Реакције јавности на хапшење Караџића до сада нису биле снажне. Организовано је неколико протеста националистичких елемената (рефтел). Рано 22. јула, одмах након објаве хапшења, полиција је разбила протест десетак младића на Тргу републике. Још једна слична група марширала је из правца Специјалног суда.

¶3. (У) Ултрадесничарска група Образ организовала је протесте 22. и 23. јула на Трбу републике у Београду, којем су присуствовали Караџићец брат Лука и низ званичника Српске радикалне странке. Свака од ових демонстрација привукла је 200-300 протестаната који су носили мајице с ликом Караџића, хашког саоптуженика Ратка Младића и хашког туженика и вође Радикала Војислава Шешеља. Протестанти су носили транспаренте позивајући Председника Бориса Тадића (Демократска странка—ДС) да изврши самоубиство. Полиција нам је рекла да су интервенисали 22. јула након што су били сведоци дивљачког уништавања оближњег ресторана и чули експлозију ( по извештајима штампе, буктиње и петарде). Протестанти су 23. јула спалили заставу Социјалистичке партије (СПС) и бацали пивске флаше на репортере. СРС је најавила да ће организовати свој протест увече 24. јула.

¶4. (У) Док су демонстрације биле мањег обима, на фудбалској утакмици Партизана, 23. јула, већина од 15.000 навијача узвикивали су име Караџића, а не име њиховог тима. Певали су, такође, “Убиј се и спаси Србију, Борисе Тадићу” и спалили су заставе ДС-а и Либерално демократске партије. (Коментар: “навијачи” фудбалских клубова су, такође, ноторни насилници за изнајмљивање. Протестант који је погинуо у амбасади током напада 21. фебруара био је величан као Партизанов “навијач”, а познато је да се фудбалске утакмице претварају у протесте против актуалних догађања. Српска полиција задужена за демонстрације редовно се мобилише по целом граду током вечери када се организује фудбалска утакмица. Крај коментара.)

Вероватно без велике реакције ---------------------- ¶5. (СБУ) Биљана Ковачевић Вучо из Комитета правника за људска права (YУЦОМ) предвидела нам је 23. јула да хапшење неће изазвати демонстрације већег обима. Соња Бисерко из Хелсиншког одбора за људска права у Србији сложила се с њеном проценом објаснивши да су велики изливи ултра-национализма завршени – “с њима је готово након реакције на Косово”. Бисерко је изјавила да се хапшење вероватно догодило као резултат међународног притиска, а не домаће жеље да се суочи с прошлошћу. “Људи нису мање националистички настројени, али знају који су им приоритети”. Људи су орјентисани према европској будућности, а не према прошлости, рекла је.

¶6. (СБУ) Ковачевић-Вучо је изјавила да на влади лежи одговорност да покаже да води нову политику искреног сучељавања с прошлошћу и избегне амбивалентни став који су заузимале прошле владе када су Милошевић и Шешељ отишли за Хаг. Овај пут, влада има задатак да прикаже Караџића као ратног злочинца и објасни српској јавности да га треба кривично гонити и зашто, рекла је.

Обимно извештавање медија ------------------------ ¶7. (У) Домаћи медији су обимно извештавали о хапшењу још од његовог објављивања. Б92 и Фоx ТВ одмах су прекинули своје вечерње програме и емитовали вишесатне специјалне емисије о хапшењу Радована Караџића, у којима су приказани кратки документарци о Караџићу, реакције низа јавних личности, као и извештаји из Специјланог суда где се Караџић налазио. Б92 је емитовао специјални програм скоро цели дан 22. јула и 23. јула, укључујући документарне филмове направљене одмах после револуције 5. октобра БЕЛГРАДЕ 00000744 002 ОФ 002, снимке опсаде Сарајева и информације о Караџићевој улози у томе. Београдска ТВ станица Студио Б припремила је специјалне поноћне вести и ванредни програм вести у 1 и 2 сата ујутро. За ралику од тога, национални емитер РТС наставио је са својом редовном програмском шемом извештавајући о хапшењу само током редовне емисије вести.

¶8. (У) Све важније дневне новине су 22. јула објавиле догађај на својим насловним странама, као и реакције домаћих и страних званичника и детаље из Караџићеве биографије. Дневне новине су наставиле да објављују догађај на насловним странама 23. и 24. јула, извештавајући врло обимно. Извештаји у свим већим дневним новинама били су чињенични и директни, мада су таблоиди били преплављени детаљима о хапшењу и местима где се крио. Про-радикални Глас Јавности и Курир објавили су интервјуе и изјаве Караџићевих највећих присталица.

Утицај медијског извештавања по свој прилици слаб ----------------------------------- ¶9. (СБУ) Срђан Богосављевић, шеф агенције за истраживање јавног мњења Стратегиц Маркетинг, рекао је да извештавање медија, чак и са сликовитим снимцима зверстава почињених у Босни, неће ганути јавност која гаји велико неповерење према Хашком трибуналу. Вишегодишња истраживања Стратегиц Маркетинг показала су да већина људи не жели да види овакве снимке и верује да су она једнострана – само су Срби снимани док су муслимани чинили зверства која нису забележена камером. Штавише, гледаоци Б92 већ су били отворени за суочавање с прошлошћу и вероватно су видели снимке раније.

¶10. (СБУ) Богосављевић је рекао да би било значајно ако би РТС, са својом широм и мање образованом публиком, приказао такве снимке, али сумњао је да би влада била у стању да убеди мрежу (још увек је контролише Александар Тијанић, којег је именовао бивши премијер Војислав Коштуница) да у блиској будућности подржи нову партијску линију. Таблоиди су, у међувремену, приказивали Караџића као лик који побуђује симпатије.

Коментар ------- ¶11. (СБУ) Мало је вероватно да ће СРС и ДСС, који сада немају контролу над државним ресурсима, бити у стању да организују било какве масовне демонстрације као што су биле оне у фебруару против независности Косова. Међутим, непостојање снажног јавног протеста није нужно сигнал да српска јавност подржава акцију владе. Док грађани Србије можда нису у потпуности спремни да се суоче с прошлошћу, охрабрује то што признају да је време да се окрену будућности – и да сада имају владу која је спремна то и да учини. Крај коментара.

UNCLAS SECTION 01 OF 02 BELGRADE 000744

SENSITIVE
SIPDIS

E.O.12958: N/A
TAGS: PGOV PREL KPAO ASEC SR
SUBJECT: SERBIAN PUBLIC REACTION TO KARADZIC ARREST MUTED

REF: BELGRADE 718

Summary
-------

¶1. (SBU) Public reaction to the July 21 arrest of Radovan Karadzic,
indicted by the International Criminal Tribunal for the Former
Yugoslavia (ICTY), thus far has been confined to a few small
demonstrations by ultra-right groups and Radical Party members,
although thousands of soccer fans cheered Karadzic at a recent game.
Human rights NGOs say the public now understands that the arrest is
a necessary step in the process of EU integration. Media coverage
has been extensive and typical of the character of the media outlet,
with independent media focusing on the reasons for Karadzic's arrest
and the tabloids lionizing him. We will likely not see any mass
demonstrations, even if the public does not fully support the
arrest. The public recognition that Serbia must face forward and
the government's willingness to effect this politically difficult
arrest are encouraging. End Summary.

Small Protests by Right-Wing Groups
-----------------------------------

¶2. (U) Public reactions to the arrest of Karadzic have thus far not
been strong. There have been a few protests from nationalist
elements (reftel). Early on July 22, immediately following the
announcement of the arrest, police broke up a protest by about a
dozen youth in Republic Square. Another similar group marched across
from the Special Court.

¶3. (U) The ultra-right group Obraz organized protests on July 22 and
23 in Belgrade's Republic Square, with Karadzic's brother Luka and
various Serbian Radical Party (SRS) officials in attendance. Each
demonstration attracted 200-300 protestors, sporting t-shirts with
the images of both Karadzic, fellow Hague indictee Ratko Mladic, and
Hague defendant and Radical leader Vojislav Seselj. Protestors
carried signs urging President Boris Tadic (Democratic Party--DS) to
commit suicide. Police told us they intervened on July 22 after
witnessing vandalism of nearby restaurants and hearing an explosion
(flares and firecrackers, according to press reports). Protestors
on July 23 burned the Socialist Party (SPS) flag and threw beer
bottles at reporters. The SRS has announced that it will organize
its own protest the evening of July 24.

¶4. (U) While the demonstrations have been small, at a July 23
Partisan soccer game the majority of the 15,000 fans spent the first
half hour of the game cheering Karadzic rather than their team.
They also chanted "Kill yourself and save Serbia, Boris Tadic," and
burned DS and Liberal Democratic Party flags. (Comment: Soccer
club "fans" are also notorious thugs for hire. The rioter who died
in the Embassy during the February 21 attack was eulogized as a
Partizan "fan," and soccer games have been known to morph into
protests of the events of the day. Serbian riot police are
regularly mobilized throughout the city on the night of a soccer
match. End Comment.)

No Big Reaction Likely
----------------------

¶5. (SBU) Biljana Kovacevic-Vuco of the Lawyer's Committee on Human
Rights (YUCOM) predicted to us on July 23 the arrest would not
provoke any greater demonstrations. Sonja Biserko of the Helsinki
Committee for Human Rights in Serbia shared the same assessment,
explaining that large displays of ultra-nationalism were over --
"they were done with this after the reaction to Kosovo." Biserko
said the arrest had probably happened due to international pressure
rather than a domestic desire to confront the past. "The people are
not less nationalistic, but they know where their priorities are."
People were oriented toward a European future rather than the past,
she said.

¶6. (SBU) Kovacevic-Vuco said the government had a responsibility to
show that it had a new policy of sincerely facing up to the past and
avoid the ambivalent stance past governments had taken when
Milosevic and Seselj went to the Hague. This time it was up to the
government to portray Karadzic as a war criminal and tell the
Serbian public that he should be prosecuted and why, she said.

Extensive Media Coverage
------------------------

¶7. (U) Local media have been covering the arrest extensively since
it was announced. B92 and Fox TV immediately interrupted their
evening programs and started special programs on the arrest of
Radovan Karadzic, which lasted several hours and included short
documentaries on Karadzic, reactions by various public figures, and
coverage of the Special Court where Karadzic was held. B92
continued with a special program almost all day July 22 and July 23,
including documentaries produced in the wake of the October 5th

BELGRADE 00000744 002 OF 002


revolution, with footage of the siege of Sarajevo and information on
Karadzic's role in it. Belgrade TV station Studio B prepared a
special midnight news and non-regular news programs at 1 and 2 am.
National broadcaster RTS, by contrast, continued with its regular
program schedule, reporting on the arrest only during the regular
news program.

¶8. (U) All major dailies on July 22 carried the story on their front
pages and published the reactions of local and foreign officials, as
well as details from Karadzic's bio. Dailies on July 23 and 24
continued to feature the story on their front pages and with very
extensive coverage. The reports in all major dailies were mostly
factual and straightforward, though the tabloids were consumed with
the details of his arrest and where he had been living. Pro-Radical
Glas Javnosti and Kurir carried interviews and statements by
Karadzic's biggest supporters.

Impact of Media Coverage Likely Low
-----------------------------------

¶9. (SBU) Srdjan Bogosavljevic, head of the polling firm Strategic
Marketing, said the media coverage, even the vivid footage of
atrocities committed in Bosnia, would not move a public that viewed
the ICTY with great distrust. Strategic Marketing's surveys over
the years had shown that most people did not want to see the footage
and believed it was one-sided -- only Serbs were filmed while
Muslims were committing horrific acts off camera. Moreover, B92's
audience was already open to facing the past and had likely seen the
footage before.

¶10. (SBU) Bogosavljevic said it would be significant if RTS with its
wider and less-educated audience would show such footage, but he did
not believe that the government would be able to get the network
(still controlled by former PM Kostunica appointee Aleksandar
Tijanic) to support the new party line in the near future. The
tabloids, meanwhile, were showing Karadzic as a sympathetic figure.

Comment
-------

¶11. (SBU) It is unlikely that the SRS and DSS, now lacking control
of state resources, will be able to organize any mass demonstrations
such as the ones in February to protest Kosovo independence. The
lack of strong public outcry, however, is not necessarily a signal
that the Serbian public supports the government's action. While
Serbian citizens may not be fully ready to confront the past, it is
encouraging that they recognize it is time to face the future -- and
that they now have a government willing to do so. End Comment.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси