УНС вести
21. 07. 2025.
Са Форума новинара „Појаса и пута“ - Медији су мост између култура
Медији, упркос препрекама, могу бити мост између култура, народа и држава, а објективно и одговорно извештавање помаже у рушењу предрасуда“, речено је на Форуму новинара „Појаса и пута“ одржаном протеклог викенда у Кини, у граду Ганџоу, провинцији Ђангси.
Форуму под називом „Промовисање дијалога цивилизација и глобалне модернизације снагом новинара“, присуствовали су и представници Удружења новинара Србије (УНС) - председник Живојин Ракочевић и члан Управе УНС-а Предраг Рава.
Говорници на Форуму истакли су да је информација данас моћнија него икада, али и да је одговорност оних који је преносе већа него раније. Разговарало се и о страдању новинара у сукобима широм света и о томе да њихове жртве не смеју бити заборављене.
Скупу је присуствовало око 100 лидера новинарских удружења и представника медија из више од 50 земаља и региона.
Ове године бројна новинарска удружења први пут су присуствовала форуму и именована су за нове чланове „Међународне куће новинара”, у оквиру Мреже новинара „Појас и пут“.
Представници УНС-а, Ракочевић и Рава, учествовали су на стручним, округлим столовима и говорили током свечаног отварања манифестације. Члан Управе УНС-а Предраг Рава добио је сертификат и звање „Медијског амбасадора”.
Подизање свести о могућностима сарадње и подстицање међусобног разумевања међу новинарима један је од приоритета, истакнуто је на овогодишњем Форуму “Појас и пут”.
Овај Форум део је иницијативе „Појас и пут“ као развојне стратегије за сарадњу Народне Републике Кине и других земаља у области инфраструктуре, трговине и културе.
Посета културним знаменитостима и туристичким атракцијама
Организатори су се потрудили да учесници Форума из Кине оду са што више позитивних утисака, па су за новинаре приредили и посету културним знаменитостима и туристичким атракцијама Нанчанга, Џингдежена и Ганџоуа.
Иако различити по карактеру и величини, ова три града спаја моћна река Ган, која је вековима била „животна артерија“ југа Кине.
Захваљујући њеним токовима, ови градови су још у древна времена постали важна чворишта за трговину, културу и транспорт робе, укључујући чувени порцелан из Џингдежена.
Реке су одувек играле кључну улогу у развоју кинеске цивилизације, посебно у наводњавању плодног земљишта и омогућавању комуникације између удаљених крајева царства. У
право зато Нанчанг, као историјски центар, Џингдежен, познат по уметности порцелана и Ганџоу, као „Јужна капија Ђангсија“, представљају важне тачке на мапи древне Кине, али и значајне градове у савременом развоју земље, укључујући и иницијативу „Појас и пут“.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.