Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Опустошене радиостанице
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

11. 04. 2012.

Извор: Блиц

Опустошене радиостанице

Двадесет шест локалних медија у Војводини је на аукцијама продато од 19.000 до 191 милион динара. Купци често нису имали везе са медијском делатношћу, па је Агенција за приватизацију са власницима раскинула уговоре. Многи као успешну помињу приватизацију Радио Србобрана, јер су радио купили новинари.

Пошто се показало да су приватизације лоше изведене, на инисистирање покрајинске владе, од 60 локалних радио и телевизијских станица у Војводини из приватизације је изузето 30 које емитују програме на језицима националних мањина. У осталим медијским кућама приватизација је привремено заустављена.

Ана Томанова-Маканова, потпредседница Владе задужена за информисање, предлагач је одлуке да се приватизације зауставе и каже да јој је након приватизације Радио Сомбора било јасно да та медијска кућа није приватизована да би опстала, већ да би се нови газда домогао имовине станице.

- Пошто су новинари у Радио Сомбору, Кули, Апатину након приватизације практично отерани на улицу, Влада Војводине је са републичким ресорним министарством донела одлуку да се заустави приватизација у радиодифузним предузећима у којима није обављена.

Тако су спасени Радио Нови Бечеј, Бела Црква, Кикинда, Суботица, Стара Пазова. Томе би требало додати РТВ Инђију, РТВ Панчево - објашњава Томанова.

Агенција за приватизацију прихватила је ову одлуку и предлог да се приликом будуће приватизације локалних медија примени комбиновани метод.

- По том моделу општине би као претходни оснивачи имале право на 30 одсто власништва, 30 одсто остало би у рукама запослених, а 40 одсто би ишло на приватизацију - каже Маканова.

У приватизационом поступку најгоре су прошли Радио Сомбор и Радио Кула. Радио Сомбор је за 3,7 милиона динара купила Ирена Вуксановић, са обавезом улагања од 699.000 динара, а Радио Кулу за 5,2 милиона купио је локални бизнисмен Драган Јовановић.

Агенција за приватизацију је због непоштовања уговора те приватизације раскинула, објашњава Томанова.

Новинар Ђорђо Бојанић, председник Управног одбора Радио Куле, каже да је Драган Јовановић за 25 месеци, колико је био власник те медијске куће, запосленима остао дужан 16 плата.- Држави није плаћао порезе, запосленима осим плата није уплаћивао пензијске и здравствене доприносе.

Агенција је поништила приватизацију тек након што су нам Пошта и Електродистрибуција искључиле телефоне и струју. У међувремену, половина запослених је отишла из предузећа, па сада имамо озбиљне проблеме пошто су стигле судске одлуке да им исплатимо неисплаћене зараде - каже Бојанић.

Након поништења приватизације запослени у Радио Кули успели су да врате део дугова које је оставио бивши вланик.

Када је у Радио Сомбору поништена приватизација, мислило се да ће тај градски медиј кренути путем сигурног опоравка. Али иако су радили добро и прошлу фискалну годину завршили са 500.000 динара добити, рачун им је због старих тужби често у блокади, па све што зараде одлази на дугове које је направио стари власник подижући велике комерцијалне кредите.

Антрфиле: Блокада појела плате

У каквој су тешкој позицији запослени у Радио Сомбору показује податак да 14 месеци нису добили плату.

- Иако ћемо из градског буџета добити милион динара, то се неће много одразити на положај запослених, јер је Радио Сомбор у блокади милион и 100.000 динара - кажу у Радио Сомбору.

Милан Лакетић

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси