Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Сиромашна примена европских стандарда
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

10. 05. 2012.

Аутор: Б. Ц. Извор: Данас

Сиромашна примена европских стандарда

Следеће седмице представљање истраживања о медијским слободама. У 72 одсто анкетираних медија просечна плата је износила до 30.000 динара, а у свега три одсто више од 50.000 динара.

Следеће седмице представљање истраживања о медијским слободама. У 72 одсто анкетираних медија просечна плата је износила до 30.000 динара, а у свега три одсто више од 50.000 динара.


Београд - У Србији се у потпуности остварују само четири од 27 европских стандарда медијских слобода и то слобода уласка у новинарску професију, слобода приступа интернету и страним медијима, раздвојеност учешћа у извршним органима власти од професионалног обављања медијских послова и ограниченост права медија на ексклузивно извештавање о догађајима од изузетног јавног значаја, наводи се у извештају „Индикатори за медије у демократији“.

Како се наводи у извештају који ће бити представљен следеће седмице, „за већину осталих европских стандарда постоји релативно добра законска потпора, али се они у пракси не остварују на потпун или непроблематичан начин“.

„Драстична одступања од европских стандарда постоје у области медијске економије и независности медија од политичких утицаја, као и радно-социјалних права и безбедности новинара“, истиче се у овом документу.

Истраживање још показује и да су од укупно око пет милиона евра државних средстава са готово четири милиона финансиране текуће активности четири јавна медијска предузећа, а са једним милионом пројекти више од 200 медија.

„Регистрована су 73 случаја драстичног кршења медијских слобода и права, од тога девет физичких напада на новинаре, 18 претњи угрожавања сигурности и четири смене главних уредника или директора медија. Свега два одсто од 240 анкетираних главних уредника информативних медија сматра да су медијске слободе и новинарска права потпуно остваривана током године“, наведено је у извештају.

Према резултатима истраживања, у 72 одсто анкетираних медија просечна плата је износила до 30.000 динара, а у свега три одсто више од 50.000 динара. Додаје се и да 70 одсто анкетираних партијских функционера из власти и опозиције сматра да медији не поштују принцип равноправности у политичком извештавању, док 92 одсто главних уредника медија сматра да њихови медији то чине.

Овај извештај о медијским слободама у Србији резултат је заједничког рада организација Civil Rights Defenders, АНЕМ, НУНС, НДНВ и Локал прес.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси