Вести
26. 08. 2012.
Како је бити фоторепортер у Сирији?
У Сирији месецима бесни грађански рат, а неке од најпотреснијих слика из Сирије које су обишле свет направио је Горан Томашевић, фоторепортер агенције Ројтерс.
Горан се пре неколико дана вратио из Сирије, и пре него што оде на нови задатак, неколико дана је боравио у Београду. Тих 18 дана мога је да проведе сликајући Олимпијске игре. Ипак, два дана пре пута у Лондон, заменио је карту и отишао у Сирију.
"Ја мислим да је то најтеже. Не кажем да је лако сликати Олимпијаду, али мисилио сам да многу више тога могу да пружим сликајући Сирију него Олимпијаду у Лондону", почиње своју причу Горан.
Њега су познатим учиниле спектакуларне фотографије са ратишта од Ирака до Либије. Сирија је данас, како каже, тужна замља захваћена грађанским ратом.
"Јако ми је жао тих људи. Пуцају једни на друге, руше се домови, деца умиру. Не верујем да ће то брзо да стане. Зато сам и отишао тамо да фотогорафијама покажем шта се дешава", каже фоторепортер Горан.
Осамнаест дана је боравио у области Алепа, највећег сиријског града где готово да нема места на које су људи потпуно сигурни.
"Било је веома чудно да на територији коју контролишу побуњеници наиђеш на касарну сиријске војске и видиш укопане тенкове или да прођеш са групом побуњеника у комбију поред касарне у којој видиш сиријског војника који стоји на стражарском месту. Све је то мало чудно, није да то ови контролишу, него све је то измешано", наставља причу Горан.
Он каже да сиријска војска није вољна да води новинаре да их прате у борбеним операцијама.
"Побуњеници су били много више пријатељски насторени фоторепортерима. Могао сам да сликам прве линије фронта и били су врло вољни да ме одведу на прве линије фронта. Били су вољни да ме одведу и покажу шта раде", додаје Горан.
У својој репортажи је написао: "Слике морају показивати стварност рата у Сирији и због тога сам желео да будем што ближе борцима.
"Ја мислим да ако хоћу да направим праве фотографије и да покажем сликама најтеже моменте онда морам да идем до краја", завршава своју причу Горан Томашевић.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.