Вести
28. 09. 2023.
Ненадић: Приступ информацијама од јавног значаја на ниском нивоу
Извршни директор Транспарентности Србије Немања Ненадић изјавио је да је транспарентност један од основних предуслова за ефикасну борбу против корупције.
Он је на конференцији за новинаре „Транспарентност на агенди: приступ информацијама, борба против корупције и отвореност правосуђа“, која је организована поводом Међународног дана права јавности да зна, истакао да су транспарентност и дељење информација од јавног значаја у Србији на јако лошем нивоу.
Објаснио је да се и поред измена и допуна Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја који је донет 2021. године, ствари нису промениле набоље и да је питање транспарентности у јавном дискурсу скрајнуто и о њему се готово и не говори.
„Оно што забрињава је чињеница да овде није реч о нормалном недостатку, већ о одсуству воље и жеље да се информације, које се сматрају осетљивим, учине доступним“, рекао је Ненадић.
Додао је да је велики проблем и тај што не постоји одговорност за недостављање тражених информација.
„Постоје разне технике или тактике за избегавање достављања информација. Једна од најчешћих је потпуно игнорисање“, истакао је Ненадић.
Појаснио је да у таквим случајевима, онај од кога је тражена информација, а реч је о органима јавне управе, не доставља никакву повратну информацију, па самим тим ни разлог зашто је одређену информацију немогуће поделити.
„У последње време све је више случајева, мада је овај изговор доминантан у приватном сектору, да се онај од кога је тражена информација ограђује тиме да је то пословна тајна и да због тога не може бити обелодањена јавности“, подвукао је Ненадић.
В.Д. помоћница генералног секретара, повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Славољупка Павловић рекла је да је главни проблем са информацијама од јавног значаја био неизвршење одлуке Повереника као и ћутање органа извршне власти.
„Мислили смо да ће нови закон, односно измене и допуне Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја које су ступиле на снагу 2021. године овај проблем бити решен. Међутим, до тога није дошло“, нагласила је Павловић.
Додала је да је ситуација још гора и да се тренутно суочавамо са системском злоупотребом права.
Она је објаснила да је највећи проблем настао када је Управни суд променио свој став о накнади трошкова.
„Пре промене овог става у поступку по жалби, онај ко тражи информацију сам је сносио трошкове чак и ако је жалба била основана. Међутим, сада имамо ситуацију да уколико је жалба основана трошкове поступка за адвоката сноси орган јавне власти против којег је изјављена жалба као првостепени орган и повереник, као другостепени орган“, истакла је Павловић.
Она је додала да је овакав заокрет у промени става широм отворио врата за системску злоупотребу права и извлачења пара из буџета.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.