Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Извештај комесарке СЕ: Србија да се супротстави величању ратних злочина, да омогући безбедност новинара…
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

28. 09. 2023.

Аутор: Д.П. Извор: Н1

Извештај комесарке СЕ: Србија да се супротстави величању ратних злочина, да омогући безбедност новинара…

Комесарка Савета Европе за људска права Дуња Мијатовић позвала је у најновијем извештају Србију да се супротстави величању ратних злочина. Она је, између осталог, позвала и јавне функционере у земљи да се уздрже од говора који подстичу нападе, клеветања или омаловажавања новинара.

Мијатовић је објавила извештај сачињен након посете Србији у марту 2023. године, са препорукама које се односе на транзициону правду и суочавање са прошлошћу, слободу изражавања и окупљања, као и права жена и родну равноправност.

Она том извештају, између осталог, позива српске власти да појачају активности на процесуирању ратних злочина, отклањању сталних недостатака у систему заштите сведока, побољшању међународне и регионалне правосудне сарадње у овом контексту, као и да омогуће свим жртвама ратних злочина приступ брзој, адекватној и ефективној репарацији у складу са утврђеним међународним стандардима.

Мијатовић је изразила забринутост због спорог решавања око 9.800 нерешених случајева несталих лица у региону и апеловала на Србију да предузме све неопходне кораке како би омогућила ефикасну и сталну потрагу за несталим лицима, укључујуц́и отварање војних архива и унапређење сарадње са суседним земљама.

Она је позвала Србију да се супротстави широко распрострањеном јавном величању ратних злочинаца, негирању и релативизацији ратних злочина и геноцида и да престане да омогућава ратним злочинцима и осумњиченима за ратне злочине да шире наратив порицања.

Мијатовић истиче да приступ Србије о догађајима из прошлости треба да буде инклузиван и критички, док настава историје треба да одражава више перспектива, осуђује све злочине и промовише толеранцију и отвореност.

Безбедност новинара остаје озбиљан проблем у оквиру људских права у Србији. „Све злочине почињене над новинарима треба брзо и ефикасно истражити, а починиоце адекватно казнити, док се јавни функционери Србије морају уздржати од говора који подстичу нападе, клеветања или омаловажавања новинара и охрабрују починиоце“, наглашава Комесарка.

Она позива власти да негују безбедно и повољно окружење за рад организација цивилног друштва и заштитника људских права и да се супротставе широкој употреби стратешких тужби против учешц́а јавности (СЛАП тужби) против новинара, бораца за људска права и активиста.

Мијатовић такође позива власти да се уздрже од даљег ограничавања права на слободу мирног окупљања и да, уместо тога, у потпуности ускладе законски оквир и праксу Србије са релевантним међународним стандардима људских права.

Позивају се и надлежни да се уздрже од увођења биометријског надзора јавних простора и обраде биометријских података и да с тим у вези измене Предлог закона о унутрашњим пословима.

Поздрављајући јачање законодавног и политичког оквира за родну равноправност у последњих неколико година, Комесарка позива на удвостручење напора на његовој примени и на борби против сталних дискриминаторских родних стереотипа који доприносе одржавању родно заснованог насиља.

Озбиљно забринута због распрострањености свих облика насиља над женама у Србији, Комесарка апелује на надлежне органе да се позабаве овом појавом тако што ће постојеће законодавство у потпуности ускладити са релевантним стандардима и убрзати његову примену, надовезујући се на препоруке које су дали ГРЕВИО и Комитет потписница Истанбулске конвенције у том погледу.

Мијатовић позива власти да предузму одлучну акцију у решавању дигиталног насиља над женама и девојчицама. На крају, похваљујући круцијалан рад организација цивилног друштва у овој области, она позива надлежне да обезбеде стабилно финансирање овим организацијама, као и да сарађују и боље користе њихове услуге подршке.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси