Вести
10. 05. 2025.
Да ли ће ико бити кажњен због прогањања новинара: Укинута пресуда због „потерница” за Исидором Ковачевић
Мада се чинило да ће таргетирање новинарке Нове С бити један од ретких случајева у коме је бар неко адекватно кажњен због претњи медијским радницима, испоставило се да је таква нада преурањена: Виши суд у Шапцу укинуо пресуду Милану Филиповићу.
Након што је Основни суд у Шапцу у октобру прошле године донео осуђујућу пресуду од две године затвора за Милана Филиповића из Шапца, због лепљења „потерница” за новинарком Исидором Ковачевић, Виши суд у Шапцу укинуо је ову првостепену пресуду, па ће суђење бити поновљено.
Иако се чинило да ће овај случај таргетирања новинара бити један од ретких који ће се завршити тако што ће учинилац бити адекватно кажњен, испоставило се да је пут до правде дуг када су у питању напади на новинаре, а по свему судећи и врло неизвестан.
Најбизарније, поред бројних нелогичности у поступку, који је трајао две године, било је то што полиција седам месеци није успела да уручи позив на суђење осумњиченом. Као разлог су наводили да не могу да га пронађу, иако се он све време налазио у Окружном затвору у Ваљеву због диловања дроге.
Ковачевић: Надлежни ипак не желе да радимо свој посао
Репортерка Нове С, а у време лепљења „потерница“ главна и одговорна уредница Подринских, Исидора Ковачевић, за Цензоловку каже да од почетка поступка није имала много вере да ће ова прича добити судски епилог и бити пример да ће свако циљање медијских радника бити санкционисано у складу са законом.
„Ипак, уз бројне нелогичности, једно лице је било осумњичено, а затим првостепено осуђено на две године затвора и годину дана забране приласка. Када кажем бројне нелогичности, ту спада и чињеница да не знамо како је полиција дошла до осумњиченог, а остаје нејасно и зашто је полиција седам месеци осумњиченог тражила на кућној адреси, иако се све време налазио у затвору“, прича Ковачевић.
Налогодавци и организатори никад нису пронађени
„Потернице“ са фотографијом Исидоре Ковачевић уз поруку „Тражи се“ и текстом „Медијска покровитељка батинаша“ излепљене су се свуда по Шапцу у децембру 2021. године, након што су присталице СНС-а дрвеним моткама тукле грађане који су протестовали на Шабачком мосту.
Међу нападачима су били и функционери СНС-а, а један од њих је булдожером покушао да прегази грађане.
Због лепљења ових потерница ухапшен је и процесуиран само Милан Филиповић, који је првостепено осуђен на две године затвора због кривичног дела угрожавања сигурности.
Он је на последњем рочишту признао да је плакате лепио под притиском одређених људи, али није желео да открије којих.
„Окривљени је покушао да направи један маневар, јер је на претходном главном претресу признао да је лепио ‘потернице’, али је данас изјавио да је то чинио под притиском одређених људи, но није желео да каже који су то људи, па суд томе није желео да прида неки значај. Он је проглашен кривим, али је суд донео одлуку да је дело учинио у стању битно смањене урачунљивости, јер је изјавио да је попио пет пива када је лепио плакате, па је вештак проценио да је, на основу његове ситније грађе, то могло да буде између 1,7 до 2,3 промила алкохола у крви“, рекао је тада адвокат Секуловић.
Додао је и да су се на снимцима сигурносних камера видела још нека лица са капуљачама како лепе плакате, али да је пронађен само Филиповић.
Одлука Вишег суда у Шапцу да поништи пресуду Основног суда против јединог осумњиченог за Ковачевић је забрињавајућа, и каже да поверења у институције овог тренутка уопште нема.
„Није било поверења ни када је отпочео судски поступак, сада је само горе. Држава је послала јасну поруку да се не занима за нашу безбедност, да нисмо битни и да је потпуно легитимно претити и нападати новинаре“, сматра новинарка.
Наводи и да је Полицијска управа у Шапцу показала да не жели да ради свој посао, још оног тренутка када се начелник Управе појавио у првим редовима на предизборном скупу Српске напредне странке.
Након што је Исидора објавила фотографију начелника ПУ Шабац како присуствује страначком скупу СНС-а у Шапцу, добила је и претње да је треба протерати из Шапца.
„Тиме је послата јасна порука уз кога је полиција. Све ово производи веома лоше последице по безбедност новинарки и новинара, и нисам сигурна шта нам преостаје као решење. Подршке су битне, али не мењају чињеницу да смо на крају дана, или за месец-два, потпуно сами и поново слободна мета уколико се некоме не свиђа наш рад. Надлежни ипак не желе да радимо свој посао“, закључује Исидора Ковачевић.
Матић: Исидора је симбол репресије режима над новинарима ван Београда
Члан Сталне радне групе за безбедност новинара Веран Матић каже за Цензоловку да је у овом случају примењен опробан систем контроле штете.
„У овом случају пронађен је само један човек на кога је све сваљено, а он то није могао сам да изведе. То је била планирана и добро координисана акција, међутим, налогодавци и организатори никада нису процесуирани“, каже Матић.
Он то пореди са нападом на студенте Факултета драмских уметности, где је процесуирано само пет лица, а у инциденту је учествовало бар њих десет.
„И ту је пронађено петоро подобних људи који су почели да признају дела и склапају нагодбе са тужилаштвом, а остали учесници инцидента се и не траже. У ових пет је власт сигурна да ће се понашати ‘адекватно’ на суђењу“, наводи Матић.
Матић каже да је Исидора Ковачевић у неку руку симбол репресије режима над новинарима, нарочито онима ван Београда.
„Она је константно угрожена, и након овог случаја са потерницама Исидори је прећено. Константна изложеност опасности оставља последице и по здравље, а о томе нико не прича – то знају новинари који се суочавају са нападима и претњама“, каже он.
Веран Матић упозорава да се овакви случајеви не смеју медијски запостављати, како не би постали нормалност.
„Случајеви насиља свих врста над новинарима се гомилају и јавност се навикава на то, што је јако опасно. Пример за то су нам они људи у шаторима испред Народне скупштине. Постаје нормално да је тамо одређеним новинарима забрањено да извештавају и фотографишу тај простор и људе у њему. Зато на таквим стварима мора непрекидно да се инсистира и говори у јавном простору“, каже Веран Матић за Цензоловку.
Исидорин адвокат Бранислав Секуловић потврдио је за Цензоловку да је Виши суд укинуо првостепену пресуду. Рекао је да му решење о укидању још није достављено, тако да не може детаљније да коментарише јер не зна који су разлози укидања.
* Аутор текста је новинар Данаса
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.