Вести
11. 06. 2013.
12 година од убиства Милана Пантића
Београд -Родбина, пријатељи, колеге новинари данас ће обележити 12 година од убиства дописника "Вечерњих новости" из Јагодине Милана Пантића
Он је мучки убијен у ходнику испред свога стана, у улици Бранка Радичевића, 11. јуна 2001. године, а убица још није откривен.
У којој је фази истрага о убиству Милана Пантића, прича председник Комисије за истрагу убиства новинара Веран Матић:
"Случај убиства новинара Милана Пантића ради радна група коју води Дејан Пурић из Управе криминалистичке полиције из Јагодине. Оно што је важно је да се по први пут на једном месту обједињује документација о свему што је рађено у овим случајевима... Посебно се види у случају Милана Пантића колико је то важно, јер је на неки начин била помало разбацана документација и архива о свему што је до сада рађено, и то је сада прикупљено и екипа која сада ради на истрагама, укључујући људе из БИА, има на шта да се ослони".
"Оно што је веома важно у овом случају је да имамо неколико нових праваца које ради истрага, имамо нека сведочења која нас упућују на оно што до сада није било у истрагама", истиче Матић. "У истрагу је укључен и Интерпол и, према неким другим замолбама, правна помоћ неких других земаља. Дакле, ради се веома озбиљно и темељно. Као што знате, мандат Комисије траје од фебруара, тако да има јако пуно времена да се докажу радни тимови који раде на истрагама", додаје.
Комисија ће позвати на разговор и бившег шефа ДБ Јовицу Станишића, кога је Хашки трибунал недавно ослободио оптужби за злочине над несрпским становништвом у Хрватској и БиХ. На питање какве информације би он могао да пружи, Матић каже:
"У неким сведочењима које смо до сада имали, говори се да је служба у његово време радила на један начин, а да је доласком Радета Марковића на његово место, служба променила начин рада, и да су се у том новом начину рада, између осталог, догодила убиства и одступања од дотадашњег начина рада... Мислим да он може дати јако пуно корисних информација... Наравно, ако је заинтересован да допринесе да се ове истраге које се воде, заврше на некакав праведан начин, дакле, правоснажним судским пресудама...Мислим да је то доста важно. И он није, сам по себи, у овом тренутку нека ексклузива, осим што је сада доступан и Комисији. Замолићемо га да сведочи као што су многи сведочили, и верујем да ће он то и урадити, и да ћемо моћи из тога, ако буде сарађивао са Комисијом, извући доста занимљивих закључака, нарочито када је реч о духу рада ДБ-а у једном и у другом случају", објашњава Матић.
Комисија за испитивање убиства новинара прикупила је сва документа која су им доставили БИА и МУП, али је у њима мало изворних докумената, попут прислушкиваних разговора, који су само сажети у извештајима оперативаца, што, према речима Верана Матића, председника комисије, не доноси значајне податке.
Како каже Матић, недостају документа и од Војске, иако је у време убиства Славка Ћурувије било ратно стање, а када је убијена Дада Вујасиновић беснео је рат у околини.
"Прикупљена су сва документа од БИА и МУП. Очекујемо да добијемо све што поседује и ВБА ", каже Матић.
Он додаје да су им у МУП и БИА објаснили да је пракса да се достављају сажети извештаји оперативаца, а не, на пример, снимак прислушкиваног разговора. Матић оцењује да би било реално очекивати да се, у случају када се догоди убиство праћеног новинара, подаци сачувају и анализирају. Он каже да је Комисија позвала на разговор и некадашњег шефа РДБ Јовицу Станишића, јер је у његово време РДБ радио на законит начин, што се променило после доласка Радета Марковића.
"Очекујемо да разумемо ту разлику као и да чујемо шта Станишић мисли и каква сазнања има о начину рада РДБ после његовог управљања", каже Матић, и додаје да Комисија није разматрала да на разговор позове и Марковића који служи затворску казну.
Комисија ради на убиствима Даде Вујасиновић, Славка Ћурувије и Милана Пантића, као и на случају погибије 16 радника РТС током бомбардовања. Данас се навршава и 12 година од убиства новинара Пантића, а како је саопштено из Комисије, „предузимају се активности у вези с вештачењем трагова прикупљених 2001, по напреднијем научном методу, укључујући и ДНК анализу”.
"Телеком и Теленор су доставили телефонски саобраћај за критични период и ради се анализа и увезивање са лицима за која постоје сазнања да су евентуално умешана у Пантићево убиство", кажу у Комисији.
Комеморација поводом годишњице убиства Милана Пантића почеће полагањем цвећа у 11 сати на Градском гробљу у Јагодини, где је Пантић и сахрањен, а затим и на спомен плочу на месту убиства на којој пише: "На овом месту је мучки усмрћен неуморни трагалац за истином Милан Пантић. Новинара можете убити, али његово дело и истину не". У потпису "Миланове колеге - новинари Србије".
Комисија Владе Србије за истраживање убиства новинара саопштила је јуче, поводом 12. годишњице од убиства новинара Милана Пантића, да се тренутно обавља провера података и сазнања, али и особа чији би исказ могао да помогне у решавању тог случаја.
У саопштењу се наводи и да је у току досадашњег рада посебна радна група МУП-а прикупила више непроверених оперативних сазнања која су релевантна за овај случај, а да се тренутно ти подаци и сазнања проверавају, али и особе чији би исказ могао да помогне у решавању тог случаја.
Позив грађанима
У Комисији су закључили да постоје и сведоци који из различитих разлога нису саслушани. „Познат нам је случај очевица убиства Славка Ћурувије чије име није упамтио онај коме се он поверио. Зато смо позвали грађане да нам се јаве са сведочењима”, каже Веран Матић. Адресе су komisijazaistrazivanje@gov.rs, veran@b92.net, dadaslavkomilan@gmail.com и komisijazaistrazivanje@gmail.com.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.