Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  СРГ: На РТС-у ни секунд о састанку Сталне радне групе за безбедност новинара у Нишу, а присуствовали су и новинари дописништва РТС-а, недавне мете увреда председника Србије
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

24. 05. 2025.

Аутор: СРГ Извор: СРГ/АНЕМ

СРГ: На РТС-у ни секунд о састанку Сталне радне групе за безбедност новинара у Нишу, а присуствовали су и новинари дописништва РТС-а, недавне мете увреда председника Србије

Селективно извештавање и постојање “оних чије се изјаве не преносе” су неспојиви са уређивачком политиком медија који себе назива Јавним сервисом Србије и свих њених грађана.

На РТС-у нисмо видели ниједан секунд вести о важном састанку Сталне радне групе за безбедност новинара одржаном у четвртак у Нишу. За столом су седели и новинарке и новинари нишког дописништва РТС-а, који су недавно били мета увреда председника Србије. Из тог разлога, за РТС ово не би била само вест коју сваки медиј жели да пренесе, већ и гест солидарности са својом новинарком који је, по свему судећи изостао одлуком уредника.

За јавност јесте важно да је Стална радна група за безбедност новинара одржала састанак са новинарима који су привођени и чија је безбедност била угрожена док су извештавали са недавног протеста СНС-а у Нишу. Посебно је важно јер су за истим столом седели и они који би о њиховој безбедности требало да брину, тужиоци и полицајци. Новинари, о чијим су нападима и привођењима у Нишу известили и страни медији, могли су директно да им поставе питања, што се, осим на састанцима Сталне радне групе никада и нигде не дешава.

О важности догађаја, не сведочи само број саговорника за столом већ и захвалност присутних новинара на прилици да добију директне и детаљне информације о досадашњим резултатима истрага и другим одлукама које су надлежни органи донели у вези са нападима и онемогућавањем извештавања којем су били изложени.

Ипак, та вест није прошла уређивачко “решето” Јавног медијског сервиса, иако је њихова новинарска екипа била на догађају и направила вест.

Изјаве РТС-у су пред почетак састанка дали Веран Матић, председник АНЕМ-а и Марија Бабић, правница Независног удружења новинара Србије. Обоје су чланови Сталне радне групе.

Да ли се уређивачком ауторитету није допало оно што је рекао први саговорник, који већ дуго времена није добродошао на РТС-у или имају нешто против друге саговорнице, то је питање на које одговор можемо само да наслућујемо.  У сваком случају, тешко је одупрети се утиску да је реч о цензури.

За Јавни сервис Србије морао би да буде релевантан искључиво интерес јавности која без сумње жели да зна шта се догађа са новинарима који професионално извештавају са шестомесечних протеста и блокада. Као и да смо држава у којој је заблежено 123 напада и притисака на новинаре од почетка године.

Удружења и асоцијације чланице Сталне радне групе за безбедност новинара

Асоцијација независних електронских медија АНЕМ

Асоцијација онлајн медија АОМ

Асоцијација медија

Независно удружење новинара Србије НУНС

Независно друштво новинара Војводине НДНВ

Удружење новинара Србије УНС

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси