Вести
24. 06. 2013.
Кунтић: Закон о медијима је неолиберална догма
Помоћник покрајинског секретара за информисање Калман Кунтић оштро је данас критиковао Нацрт закона о јавном информисању и медијима и оценио да он полази од "неолибералне догме" да медији морају ићи на тржиште, иако је, како је оценио, јасно да медији у Србији не могу бити самоодрживи.
"Ни мејнстрим медији не опстају захваљујући својим средствима, већ захваљујући помоћи државе, баш као што и већина привреде опстаје захваљујући интервенционизму државе. У околностима свеопште кризе не можемо говорити о самоодрживости медија", рекао је Кунтић на округлом столу у Скупштини Војводине.
Он је оценио да је предвиђено финансирање медија кроз пројекте заправо "неолиберални концепт", који полази од "догме пуштања медија на тржиште".
"Ја готово да не знам ни за један медиј који је самоодржив и који без државне интервенције може да опстане, а тако не могу опстати ни мањински медији. Нико не може објаснити како опстају таблоиди, а цена једног примерка тих новина је једнака цени килограма проклијалог кромпира", казао је Кунтић.
Истраживач медија Давор Марко рекао је да је у мањинским медијима у Србији приметан велики утицај националних савета на њихову уређивачку политику, "што води ка политичком клијентелизму и аутоцензури".
Он је рекао да је Радио-телевизија Војводине добар пример у региону за информисање на језицима мањинских националних заједница.
На округлом столу је представљено истраживање "Медији и мањине на Западном Балкану", које је спровео истраживачки тим Новосадске новинарске школе.
Коментари (1)
Остави коментар24.06.
2013.
Transformacija liberalizma u intervrncionizam
Dosadasnja liberalna ili ekonomija ponude bila zasnovana narocito na oglasnim porukama koje su proizvodile i prenosile uz naknadu medijske organizacije, javne i komercijalne, stare i nove. U novoj ekonomskoj politici zasnovanoj na ekonomskoj ili drzavnoj intervenciji medijske organizacije imace sve manje komercijalnog posla i prihoda od reklama. Jer, prema ekonomskoj teoriji Dzona Majnarda Kejnza i njegovih sledbenika puna zaposlenost i stabilna privreda mogu se osigurati samo postojanom drzavnom intervencionom i poreskom politikom, kontrolom cena, itd.
ОдговориStavise, u Radnoj verziji Strategije reforme javne uprave u Republici Srbiji i Akcionog plana za sprovođenje Strategije za period 2013-2016. godine (http://www.mpravde.gov.rs/sekcija/53/radne-verzije-propisa.php) u dela III.4.2. pise i sledece: "bice potrebno pripremiti i odgovarajuce studije i analize kojima treba utemeljiti izbor buduceg modela deregulacije, liberalizacije i privatizacije sistema javnih sluzbi u Republici Srbiji kao i pitanje vlasnicke strukture u oblasti javne infrastrukture". O kakvoj se to deregulaciji, liberalizaciji i privatizaciji javnih sluzbi radi? Pa zar se sada u svetu, pa i u nasoj zemlji, ne sprema ili je u toku transformacija ekonomske liberalizacije u ekonomsku intervenciju drzave radi otklanjanja ekonomske krize?