Вести
13. 07. 2025.
СЋФ: Брутална кампања из државног врха – за три недеље 57 напада на новинарe
Писмо телевизији Н1, у ком се претећи подсећа на масакр у редакцији Шарли ебдо, када је убијено 12 медијских радника, представља ескалацију бруталне кампање таргетирања коју власт годинама води против критичких медија, а нарочито последњих месеци.
За последње три недеље, Славко Ћурувија фондација је забележила да су државни функционери најмање 57 пута вербално нападали критичке медије, оптужујући их да позивају на насиље, командују нападима на полицију и подстрекују физичке нападе на политичке неистомишљенике.
Посебно забрињава што је председник Србије Александар Вучић назвао рад новинара Нове С и Н1 „чистим тероризмом” и позивао на њихово хапшење. Подсетимо, Вучић је и у априлу претио тужиоцима који не хапсе новинаре који извештавају о протестима.
Посланик СНС Миленко Јованов сврстао је ове медије у „блокадерски терористички покрет”, а председник СНС Милош Вучевић у „плаћеничке антисрпске медије” који „позивају на братоубилачки рат”. Ана Брнабић, председница Скупштине, оптуживала их је да учествују у „хибридном рату против Србије”.
Посланик Небојша Бакарец је водио вишедневну хајку против Сталне радне групе за безбедност новинара, Верана Матића и Динка Грухоњића, означивши их као „идеологе блокадера” и „одметнике” из правосуђа и медија. Посебну пажњу Бакарец је посветио тужиоцима и представницима полиције који су се усудили да сарађују са новинарима на пољу унапређења њихове безбедности.
Троје министара – Братислав Гашић, Милица Ђурђевић Стаменковски и Дарко Глишић – јавно су дискредитовали новинаре КРИК-а и оспоравали њихове налазе из базе имовине политичара. Ђурђевић Стаменковски их је назвала „медијском фабриком лажи”, док их је Глишић повезао са кавачким кланом.
У међувремену, новинари који извештавају са студентских и грађанских протеста изложени су свакодневним нападима. Уместо да заштити нападнуте новинаре, полиција је у великом броју случајева штитила насилнике. Када то није чинила, полиција је сама пребијала новинаре.
Полиција није реаговала ни када је нападнуто најмање 14 новинара који су покушали да извештавају из забрањене зоне, тзв. „Ћациленда”.
Све ово је недвосмислена последица кампање коју државни врх води против новинара, помоћу прорежимских гласила. Ова синхронизована кампања директно позива грађане који верују властима да се физички обрачунају са новинарима.
Од државних функционера захтевамо да моментално прекину са таргетирањем, а од полиције и тужилаштва да хитно процесуирају све одговорне за претње и нападе на медијске раднике.
У супротном ће сносити одговорност за било какву ескалацију насиља над новинарима.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.