Вести
20. 08. 2013.
Радник „Информера” који је радио на црно нека се обрати суду!
У Инспекторату за рад Министарства рада, запошљавања и социјалне политике могу помоћи радницима којима бахати послодавци уплаћују минималац на рачун, а остатак зараде на црно како би избегли плаћање доприноса само уколико послодавце „ухвате на делу“. Тако је поводом случаја суграђанина који је неколико месеци радио у компанији „Инсајдер тим“ (оснивача листа „Информер“), где није био пријављен и где је плату примао на руке и коме није уплаћен ни динар за доприносе, инспекција, како поручују, практично немоћна јер он тамо више не ради.
„Што се тиче човека који се обратио листу ‚Ало!‘, наводећи да је неколико месеци радио у компанији ‚Инсајдер тим‘ д.о.о. и где није био пријављен, пошто је његово радно ангажовање на фактичком раду (рад на црно) престало, једини начин за остваривање његових повређених права јесте обраћање месно надлежном суду“, указују из Инспектората.
Подсетимо, „Ало!“ је објављујући ову причу у оквиру серијала „Бахати послодавци и рад на црно“ тражио и податке у вези с пословањем компаније „Инсајдер тим“, која је, према информацијама доступним на сајту „Бонитети.рс“, за трошкове зарада, накнада зарада и осталих личних расхода за период од марта до децембра 2012. за 22 запослена исплатила тек 16,4 милиона динара. Према тој рачуници, требало би да је просечна нето плата за 22 запослена у фирми „Инсајдер тим“ тек нешто више од 30.000 динара. Будући да у импресуму „Информера“ стоје имена 16 људи, махом директора и уредника, испада да осим њих цела компанија има још само шест запослених!
Током 2012. године радио сам неколико месеци у компанији „Инсајдер тим“, која је издавач дневног листа „Информер“. Нисам био пријављен и није ми уплаћен ни динар за доприносе. Плату, и то прилично добру, добијао сам на руке, у коверти.
На овај начин нисам оштећен само ја, него и буџет Србије. Али, ја у том тренутку нисам могао да бирам. Морао сам да прихватим те услове јер у супротном не бих имао од чега да живим. Међутим, сада се плашим да ли ћу једног дана моћи да преживим од пензије, која ће бити изузетно мала због неуплаћених доприноса - испричао је за „Ало!“ бивши радник „ Инсајдер тима“.
Из Инспектората апелују да особе које нису пријављене, односно зараду примају на руке, морају што пре такав рад, док су још радно ангажоване, да пријаве инспекцији. „ Тада инспектор доноси решење којим ће послодавцу наложити да са затеченим лицем закључи уговор о раду на неодређено време и изврши пријаву на обавезно осигурање и подноси захтев за покретање прекршајног поступка против послодавца.
У мањем броју случајева се лица која раде на црно обраћају инспекцији рада док раде без уговора о раду, управо због страха од губитка посла. Инспекторату за рад се чешће обраћају лица чије је радно ангажовање на фактичком раду престало, а тада је једини начин за остваривање њихових повређених права обраћање месно надлежном суду, од којег могу тражити да утврди да су засновали радни однос на неодређено време или захтевати накнаду штете“, указују у Инспекторату.
Важно је истаћи да се минимална зарада исплаћује када наступи поремећај у раду због којег послодавац није у стању да исплаћује одговарајућу зараду и тада запослени остварује право на минималну зараду, која треба да обезбеди задовољавање егзистенцијалних потреба запосленог и чланова његове породице.
Чланом 112 став 1 Закона о раду прописано је да се минимална зарада утврђује одлуком Социјалноекономског савета Републике Србије, те да без пореза и доприноса износи 115 динара по сату.
Пореска: Нисмо контролисали зараде у „Информеру”
У Пореској управи (ПУ) за „Ало!“ су навели да је у периоду од јануара 2012.
године до 16. августа 2013. године у поступку контроле изречена мера привремене забране обављања делатности против 406 пореских обвезника код којих је утврђено да имају непријављене раднике. Како је нашем листу речено у тој институцији, у датом периоду није контролисана правилност обрачунавања и плаћања пореза и доприноса на зараде у „Инсајдер тиму“.
Пореска управа је код пореског обвезника „Инсајдер тим”, ПИБ 107467081 из Београда извршила контролу пословања за период од 9. марта 2012. године до 31. децембра 2012. године, и то контролу правилности обрачунавања и плаћања пореза на додату вредност.
Код наведеног пореског обвезника није вршена контрола правилности обрачунавања и плаћања пореза по одбитку“, поручено је из ПУ, одакле су за данас најавили објашњења у вези с тим шта је утврђено при контроли ПДВа, као и када ће извршити контролу осталих пореских обавеза ове компаније.
Коментари (1)
Остави коментар20.08.
2013.
foliranje
Zasto se svi pravite ludi u vezi neplacanja doprinosa i neprijavljivanja radnika. U Informeru ima jos veci broj neprijavljenih ljudi koji rade svaki dan. Inspekcija neka dodje u redakciju i proveri. Zasto je sada kao veliki problem samo taj jedan covek. Zasto vas ne zanimaju drugi. Zasto ne pitate ljude koji su radili kod Raje Rodica po 10 godina bez dana uplecenih doprinosa pa sada iako imaju po 60 godina i ne mogu da rade nemaju penziju ili je toliko mizerna da je ne vredi pominjati. Sada ste se uhvatili te jedne price samo da se prepucavate sa urednikom a ne da iskreno resite problem. Koliko u svim drugim redakcijama ima nesrecnika koji su prinudjeni golom egzistencijom svoje dece da rade na crno za bedne pare. Bavite se iskreno problemom. Sve ostalo je licemerno.
Одговори