Вести
06. 05. 2014.
ОЕБС: Што пре медијски закони
Заменица шефа Мисије Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) у Србији Пола Тиде изјавила је данас би брзо усвајање и примена квалитетних медијских закона представљали јасан сигнал да је држава спемна да се одрекне власничких и управљачких права у медијским кућама. "То би требало да буде и коначни раскид са праксом директног утицања на уређивачку политику медија и ограничавање критичких гласова у друштву", рекла је Тиде у дебати "Аутоцензура: Невидљива претња слободи медија у Србији".
Тиде је у Медија центру је истакла да је је важно да тренутно буџетско финансирање јавних сервиса Србије не буде схваћено тако као да су ове куће враћене у статус државних, провладиних медија.
"Програми јавних сервиса морају да буду непристрасни и отворени за све сегменте друштва, као форум за размену мишљења у свим областима живота, од високе политике, до комуналних проблема", рекла је Тиде.
Према њеним речима, важно је да се у Србији успешно приведу крају и истражни и судски поступци за убиства и нападе на новинаре.
"Потребни су додатни напори за стварање атмосфере у којој новинари неће морати да живе под сталном полицијском заштитом само зато што одговорно раде свој посао", рекла је Тиде.
Главни уредник недељника Време Драгољуб Жарковић сматра да је аутоцензура у медијима у Србији већ видљива и да постоје "дириговани напори" да медији сами себе цензуришу.
"Тешко да могу да нађем бољи пример него онај који се догодио РТС у дану највеће славе странке која осваја власт убедљивом парламентарном већином и која после тог догађаја има организовану подршку после тога испред Скупштине. Они обљавјују једно саопштење које значи следеће: 'Стрела је одапета'", илустровао је Жарковић.
Говорећи о стању у медијима у Србији, Жарковић је подсетио да је често био гост у разним телевизијама док у емисији Утисак недеље на Б92 није рекао да се актуелни премијер Србије Александар Вучић оженио.
"Да сам имао неки облик аутозоцензуре и да нисам у Утиску недеље поменуо да се Вучић оженио, можда бих и био на некој телевизији после тога, а овако... Није ми баш много стало да идем по телевизијама", рекао је Жарковић.
Он је додао да га првенствено занима која то сила зауставља објављивање једне такве информације, попут те да се Вучић оженио.
"Нисам имао примедбе што се Вучић оженио и ја сам се оженио два пута и немам разлога да га критикујем због тога. Ја сам питао која је то сила која је ту вест зауставила да она не постоји у српском јавном простору", објаснио је Жарковић.
Новинарка РТС Оливера Ковачевић нема проблем да својим саговорницима у емисији постави било које питање, али сматра да је већи проблем довести људе у емисију.
Као пример, она је поменула бившег министра пољопривреде Горана Кнежевића, који у време афере афлатоксин ниједном није желео да дође у њену емисију и разговара о том проблему.
Директор Новинске агенције Бета Радомир Диклић сматра да новинари морају да оснују синдикат који ће се бавити, не само егзистенцијалним питањима, него и заштитом њихових права.
"Ја сам директор Бете и немам никакав интерес за ово што ћу рећи, али морао би да има неки синдикат новинара. Синдикат би морао да буде јак и да поставља права питања о заштити новинара, а не да то буде само прича на папиру", нагласио је Диклић.

Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.