Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Разликовати слободу говора од говора мржње
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

20. 06. 2014.

Аутор: К. Мусић Извор: Данас

Разликовати слободу говора од говора мржње

Министарка науке Црне Горе Сања Влаховић каже да медији и новинарство данас не познају границе, јер процес глобализације неминовно руши баријере између домаћег и интернационалног извјештавања, додајући да свијет у којем живимо представља оквир у којем новинарство и медији не представљају више само информације, вијести и утицај на образовни процес, већ прожимају сваку сферу нашег живота.

Она је на Другој међународној научно-стручној конференцији Медији и ПР на тему „Новинарство - криза професије“, одржаној протеклог викенда у Бијелом Пољу истакла да дубоко вјерује да су научна истраживања и расправе управо на те теме „кључне за развој новинарства и медија у оном правцу у којем они који се бавите том професијом, а и они који су корисници одређених услуга, желе да постигну у свом друштву“. Такође, министар за људска и мањинска права Суад Нумановић је казао да ће овакав скуп унаприједити однос медија према поштовању људских права, додајући да медији између слободе говора и говора мржње морају да направе јасну дистанцу.

- Очекујемо да и они који пишу и они на које се односе, буду критични према томе и уз сензибилитет нас политичара према медијима и њиховом извјештавању сигуран сам да ће у наредном периоду тај допринос медија према поштовању људских, с акцентом и на мањинска, права, као нешто што медији морају да баштине на много већем нивоу него што је то до сада било, и да ћемо имати једну добру медијску сцену у Црној Гори, нагласио је Нумановић.

Поздрављајући учеснике конференције, предсједник Скупштине Општине Бијело Поље Џемал Љушковић је подсјетио да писана ријеч у Бијелом Пољу има традицију још од 12. вијека, када је овдје настало Мирослављево јеванђеље, те да су у Бијелом Пољу харвардски професори Милман Пери и Алберт Лорд ријешили хомеровско питање, када су открили рапсода са Оброва Авда Међедовића и његов еп „Женидба Смаилагић Меха“ од преко 12.000 стихова, као и то да су у Бијелом Пољу рођени великани јужнословенске књижевности Ристо Ратковић, Ћамил Сијарић и Миодраг Булатовић.

- Традиција писмености и писане ријечи, те чињеница де је Бијело Поље привредни, културни и образовни центар сјевера Црне Горе, дала је и медијима значајно мјесто и улогу у животу нашег града. Због тога овдје имамо дописништва свих црногорских писаних и електронских медија. Због тога, у Бијелом Пољу је и те како цијењен новинарски посао, тачна, прецизна и благовремена информација.

Овдје новинарска професија, можемо слободно рећи, није у кризи. Макар када је у питању слобода медија и однос на релацији новинар - локална самоуправа. Однос медији - локална самоуправа је изузетно коректан. Јер, локална самоуправа форсира транспарентност свог рада, а медијима је у интересу да дођу до квалитетне информације. Такође, буде понекад и критизерских прилога који у већини случајева укажу на оно што би требало промијенити, истакао је Љушковић.

Организатор конференције је Унија локалних јавних емитера Црне Горе, а суорганизатори су научни часопис и Академија друштвених наука. Партнери су Факултет политичких наука Универзитета Црне Горе, Факултет политичких наука Универзитета у Београду, Факултет политичких наука Универзитета у Сарајеву, Факултет политичких наука Универзитета у Бањалуци, Правни факултет „Јустинијан И“ Универзитета „Св. Кирил и Методиј“ из Скопља, Филозофски факултет Универзитета у Зеници, Факултет за спорт Универзитет „Унион Никола Тесла“ из Београда и Удружење новинара Србије УНС. Покровитељи конференције су Министарство наука Црне Горе, Министарство за људска и мањинска права и Агенција за електронске медије Црне Горе.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси