Вести
23. 06. 2014.
Србији није у интересу да Руси купе ЕПС
Интервју са амбасадором САД Мајклом Кирбијем рађен је у оклопљеном аутомобилу на повратку из Сремске Митровице, где је отворио још једну америчку фабрику у Србији и открио римске мозаике реконструисане америчким новцем.
Да ли је за САД прихватљиво одбијање Србије да уведе санкције Русији?
За нас је прихватљиво да Србија сама бира шта ће урадити. Ипак, морам да приметим да није тачно кад кажу да Русија никада није увела санкције Србији. У два случаја је Русија била у прилици да одлучује о санкцијама Југославији и када су усвајане резолуције УН 757 и 787, резултат гласања је био 13 гласова за санкције, ниједан против, а уздржане су биле Кина и Зимбабве. Зато би било најбоље да људи кажу шта се заправо догодило, а не да се догодило оно што се није догодило и да се о питању увођења санкција Русији разговара на основу отворених и јасних разлога.
Зашто је Западу толико важан став Србије према Русији и украјинској кризи?
Свака земља нам је важна. Разговарамо са многима о ситуацији и обично тражимо подршку, тако да је Србија важна колико и све друге земље. Сматрамо да је у модерном свету неприхватљиво унилатерално одузимање Крима од Украјине. Рекао бих да и Србија о томе размишља на исти начин.
Да ли сматрате да Београд може да задржи неутралну позицију према НАТО?
Србија може да остане заувек изван НАТО, и то у потпуности од ње зависи. Има земаља ЕУ које нису чланице Алијансе, на пример Аустрија, Шведска, Финска...
Можете да будете у ЕУ, а да не будете у НАТО и обрнуто. Земља треба да размисли шта је у њеном интересу. Времена се мењају и ако у неком тренутку ситуација и поглед на питања безбедности укажу да је у интересу Србије да постане члан НАТО, могло би о томе да се разговара са НАТО.
Има назнака да је Русија заинтересована да купи и ЕПС. Како бисте оценили тај аранжман?
Свака земља треба да процени своје дугорочне интересе и на Србији је да одлучи да ли је у њеном интересу да у целом енергетском сектору буде укључена само једна земља. Рекао бих да то вероватно није у њеном интересу, али Србија треба сама да донесе одлуку.
Како коментаришете оптужбе између ОЕБС-а и премијера и његове примедбе да неки амбасадори раде против њега?
И сам сам имао „задовољство“ да протеклих дана будем мета непријатних прича у медијима, које уз то нису ни тачне и не могу да кажем да сам тиме презадовољан. Али с друге стране, то се дешава. Кад говоримо о овдашњим медијима, фи нансијска ситуација је већ дуго веома тешка и то медије чини рањивим. Тешко је радити у таквим условима. Снажно подржавам слободу медија и верујем да то подразумева да се и о мени и о ономе што ми се можда не допада пише слободно.
Да ли сматрате да сте нападнути таквим писањем?
Сматрам да је то напад, али то се дешава у животу. Како оцењујете капацитет Владе да спроведе економске реформе? - Сматрам да има и капацитета и жеље да се спроведу реформе. Могуће је да су поплаве угрозиле рокове спровођења, али мислим да они то могу.
Како може да се побољша борба против корупције уз скандале у полицији и да ли САД могу да помогну?
Већ имамо програме помоћи полицији и људе који су у САД били полицајци и који овде помажу у обуци. Могуће је да ћемо за месец или два имати неког из ФБИ ко ће на шест месеци овде помагати у борби против сајбер-криминала. Имали смо и сарадњу са ДЕА у случају Шарића. Кад је у питању корупција у полицији, врло је важно имати унутрашњу контролу да би се осигурало да људи који треба да спроводе закон остану поштени, а у оквиру преговарачких поглавља 23 и 24 разговараће се о плановима за јачање те контроле.
Чувамо културу
Амбасада САД је донирала више од 390.000 долара за заштиту културног наслеђа.
Сматрамо да је за сваку земљу њена историја важна и ми то поштујемо, можда и зато што америчка историја не сеже тако далеко. Ако због недостатка новца нестане део историје, како ће ваши унуци знати ко су им били преци. МАЛА ПОМОЋ да се то не догоди је питање људскости.
Питајте Вучића да ли му се свиђам
Чини се да сте омиљени Вучићев амбасадор јер вам се стално захваљује на подршци?
Морате њега да питате да ли му се свиђам и да ли је то тачно. Мој генерални став је да све људе и државе поштујем на исти начин. Кад су у питању моји односи са Србијом или премијером али и другима, волим да кажем да ви имате своје интересе и ви бирате шта ћете да радите. Сматрам да би Србија била боље место кад бисте имали бољу економију, владавину права, несметану слободу говора.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.