Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  "ЦГ да истражи нападе на новинаре"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

18. 07. 2014.

Извор: Танјуг, Б92

"ЦГ да истражи нападе на новинаре"

Представница ОЕБС-а за слободу медија Дуња Мијатовић поздравила је данас хапшење двојице осумњичених за покушај убиства новинара Вијести Туфика Софтића 2007.

 

Мијатовићева је апеловала на власти Црне Горе да истрају у решавању напада на новинаре.

"То је веома добра вест да постоји напредак у овом случају покушаја убиства и апелујем на власти у Црној Гори да истрају док сви напади на новинаре - посебно убиство Душка Јовановића из 2004, не буду решени и починиоци и налогодавци буду приведени правди", навела је Мијатовић у писаном саопштењу које ОЕБС проследио медијима. 

Беранци Владимир Лабудовић и Иван Асановић, осумњичени да су 1. новембра 2007. године покушали убиство новинара "Вијести" Софтића, данас су пуштени на слободу после саслушања код тужиоца Рифата Хадровића, а хапшење је изведено након што је тужилаштво успело да дође до сведока који је, пре 15-ак дана, у исказу детаљно испричао ко је наредио и колико је платио да новинар буде претучен. 

У саопштењу ОЕБС-а Мијатовић је поздравила и спремност медија у Црној Гори да се покрене процес побољшања медијске сфере и отпочне процес изградње поверења између медијских актера. 

"Драго ми је да постоји споразум о хитној потреби да се обнови поверење у медијској заједници Црне Горе постизањем споразума о заједничким професионалним интересима, поштовању етичких стандарда и основних новинарских принципа", навела је Мијатовић. 

Она је додала да је уређење медијске сфере "најбољи начин да се заштите уређивачка независност медија, смањи политички утицај, промовишу професионалне одговорности новинара и медија, као и да помогне очување кредибилитета медија у црногорском друштву". 

"Моја канцеларија ће радити са медијском заједницом, невладиним сектором и експертима на развоју модела саморегулације који најбоље одговара медијској сцени у земљи (Црној Гори)", објаснила је Мијатовић и додала да је то резултат низа сусрета са власницима, менаџерима и уредници из локалних медија - Побједа, Дан, Вијести и Дневних новина, недељника Монитор, портала Аналитика, Кафемонтенегро и ПЦНЕН, као и са генералним секретаром Савета за медије за саморегулацију током званичне посете Црној Гори, 2. јула.

 

 

Коментари (1)

Остави коментар
суб

19.07.

2014.

živi kao cvet [нерегистровани] у 09:40

PROFESIONALAC ZA PRIMER

Svojim angažovanjem u Srbiji i Crnoj Gori predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović je brojnim primerima prikazala kako se nasilje može predstaviti kao demokratija, kao i,nasuprot tome,po potrebi,demokratija iskoristiti kao prikaz izvora nasilja, spretnom "zamenom teza" ili vrlo specifičnim tumačenjem događanja na političkoj sceni Srbije i Crne Gore.
Neki od skorijih primera je način reagovanja Dunje Mijatović na odluku Apelacionog suda u Beogradu od 1 jula o " ugroženosti istraživačkog novinarstva " u Srbiji kao i vrlo spretnom i pronicljivom manipulacijom višegodišnjih događanja na medijskoj i političkoj sceni Crne Gore o uzročno-posledičnoj povezanosti i upliva mnoštva uticajnih faktora u tome,što se moglo zaključiti i iz datih izjava ( između redova ) za medije posle neposredne zvanične posete Crnoj Gori 2 jula.

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси