Вести
06. 08. 2014.
Два правца истраге о убиству Пантића - Цементара и Пивара
Београд - На два правца истраге убиства новинара Милана Пантића - о пословању Јагодинске пиваре и цементаре „Нови Поповац“ код Параћина, које се могуће „укрштају“ и у једном међуправцу, ради седам радних група из полиције. Ово за Данас Право каже Веран Матић, председник Комисије за истину о убијеним новинарима. Према његовим речима, групе су прво формиране од полиције у Јагодини, а испитивања и саслушања спроводе се по налогу јагодинског тужиоца.
Међутим, припадници радне групе за истрагу убиства Славка Ћурувије су након подизања оптужнице „придодати“ тиму колега који истражују убиство Пантића.
- Цео тим који је радио случај Ћурувија придодат је тиму за Пантића. Велики помак у истрази очекујемо на основу оног што се технички није радило претходних година, а то је вештачење позива са мобилних телефона. Могу да кажем да смо обавили вештачење свих позива са мреже 064, а раније је обављено и са мреже 063. Када се те анализе заврше и саслушају још неке особе, очекујемо да ћемо доћи до релевантних сазнања, истиче Матић, додајући да се последњих месеци дошло до убрзаних сазнања.
Према ономе што је досад објављено, претпоставља се да је Пантићево убиство наложио неко из круга локалних привредника или политичких моћника, због Пантићевог писања. Ранија претпоставка је била да извршиоци у ствари нису имали налог да убију новинара, него само да га застраше.
Када је реч о Пантићевим текстовима, анализом архиве може се утврдити да је он у Вечерњим новостима и Штампи објавио серију текстова о приватизацији Цементаре. Осам месеци пре приватизације написао је да је већ договорена продаја фирми која се држи у тајности. Тендер за Цементару је расписан у јулу 2001. месец дана након Пантићевог убиства, а 70 одсто удела у фабрици је у јануару 2002. преузела швајцарска компанија „Холцим“ за 52,5 милиона долара.
У децембру 2013. некадашњи саветник за безбедност премијера Зорана Ђинђића Зоран Јањушевић полиграфски је испитан о случају Пантић и прошао је тест. Према документима, он је осам дана након убиства Пантића присуствовао седници Управног одбора цементаре, којој је председавао некадашњи шеф Ђинђићевог кабинета Немања Колесар. Обојица, и Јањушевић и Колесар те 2013. привођени су у различитим истрагама, невезаним за овај случај. Колесар је одбио полиграфско испитивање за случај Пантића, рекавши да је довођење њега у везу са тим чиста глупост, и да зазире од намештаљке полиције. Полиграфско испитивање, као што је познато, није доказ за суд, и обавља се добровољно.
Када је реч о Јагодинској пивари, Пантић је објавио низ текстова о злоупотребама са пунионицом и продајом поквареног флашираног пива. Суђење некадашњим руководиоцима пиваре на челу са директором Јованом Стојановићем око продаје поквареног пива крагујевачком предузећу Азуро трајало је више година, и они су, колико је познато, ослобођени.
Као могући извршиоци у истрази се помиње више особа повезаних са паравојним формацијама и ратним дејствима у БиХ, и ниједна од њих није у домашају правосуђа Србије. А као својеврсно упозорење могло би се пак протумачити то што се у априлу извесни Драган Антић обратио Комисији за истину о убијеним новинарима, тврдећи да је лажно прозван и повезан са убиством Пантића, да су наводи о њему неистинити, затраживши да то у званичном саопштењу објави и Комисија.
Пре тога је из незваничних извора објављено да под именом Драган Антић у Немачкој живи Драган Тешић као хрватски држављанин и да су га у везу са Пантићевим убиством довели Југослав Петрушић, звани Доминик, кога српска јавност памти по шпијунској афери Паук, као и Станко Којић, звани Геза, који у фочанском затвору служи вишедеценијску казну за масакр у Сребреници у јулу 1995.
Којић је исказ дао, како је званично речено, у два наврата истражним органима БиХ, на које је тужилац из Јагодине пренео овлашћења. Такође је полиграфски испитан. Сматра се да је Тешић био припадник Арканових „Тигрова“. Петрушић је пак саслушан у фебруару 2013. на лични захтев, и испричао је своја сазнања да су у време убиства Којић и Тешић путовали у Параћин и Јагодину.
Одговор из Немачке
- У свим истражним радњама имали смо пуно проблема у међународној комуникацији. Реч је о захтевима за саслушање одређених особа ван Србије, једне у БиХ, једне у Немачкој. Очекујемо одговор немачких власти на замолницу како бисмо могли да саслушамо једну особу у Немачкој, било је одлагања овог саслушања због одређеног поступка који се тамо води, каже Веран Матић за Данас Право.
Коментари (1)
Остави коментар06.08.
2014.
да да
Убиство се десило у време владавине другара Верана Матића. Баш је добро изабран председник комисије. Аферим.
Одговори