Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Забрињавајући притисци на медије
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

11. 08. 2014.

Извор: Данас, ФоНет

Истраживање „Share Defense“ о слободи изражавања на интернету

Забрињавајући притисци на медије

Београд - Мада је ванредна ситуација условљена недавним поплавама укинута у већем делу Србије, стање слободе изражавања и медија у онлајн сфери је и даље забрињавајуће, оцењено је у анализи интернет слобода у Србији у протекла два месеца, коју је урадила невладина организација „Share Defense“. У извештају се наводи да је та невладина организација у јуну и јулу забележила шест случајева озбиљних техничких напада и три примера притиска на онлајн медије и новинаре.

Како је наведено, у протекла два месеца је забележено и пет случајева претњи и притисака на новинаре и онлајн медије у локалним заједницама. Према извештају, у том периоду донете су и две судске пресуде које могу да утичу на слободу изражавања и информисања, а евидентирана су и по два случаја изражавања забринутости и писама у вези са стањем интернет и медијских слобода у Србији.

У извештају „Share Defensa“ се истиче да државни органи морају да буду активнији у решавању проблема у области слободе говора на интернету. Решење, пре свега, може да буде правовремено објављивање информација које су од значаја за јавност, а онда и реаговање надлежних институција на случајеве уочених кршења интернет слобода и дигиталних права, наводи се у извештају. „Share Defense“ у својој анализи интернет слобода у Србији у протекла два месеца, у делу о притисцима на медије и новинаре, помиње и случај привођења новинара РТВ Младеновац Драгана Николића, пошто је на свом Фејсбук профилу објавио критички текст о градском менаџеру Београда Горану Весић у.

Забележен је и вербални напад министра за ванредне ситуације Велимира Илића на новинарку ЦИНС Милицу Шарић када га је позвала да провери информације о сукобу његовог обезбеђења са припадником полиције 2004. и дописником „Вечерњих новости“ 2007. године.

Као посебан проблем у извештају „Share Defensa“ се наводе случајеви угрожавања слободе изражавања у локалним срединама. Они, како је оцењено, постају све учесталији, а важно их је споменути, јер су новинари и грађани углавном незаштићени у спору са локалним моћницима.

Као пример се наводи да је новинарима портала „Наша Гроцка инфо“ од октобра 2013. онемогућено да присуствују седницама Скупштине општине Гроцка, а последњи случај забране догодио се 6. јуна. У извештају се подсећа и да је представница ОЕБС за слободу медија Дуња Мијатовић изразила забринутост због нестајања различитих онлајн садржаја у Србији и привођења појединаца због постављања статуса на Фејсбуку у вези са великим поплавама које су погодиле регион.

Како се помиње, напади су извршени на сајтове који су објављивали критичке текстове усмерене ка власти, попут портала „Друга страна“ и „Телепромптер“, док је са сајта „Блица“ скинута цела Блог секција након што је новинар Драган Тодоровић пренео текст „АВ оставка“.

У извештају Анализа интернет слобода у Србији за јун и јул се констатује и да се уочавају тенденције да различити актери покушавају да обесхрабре грађане и медије да се слободно изражавају на интернету. Морамо наставити да се боримо за интернет, као место отвореног приступа и слободне и децентрализоване размене информација, наводи „Share Defense“, уз напомену да је зато веома важно да се отворено говори о притисцима на онлајн медије и новинаре. 

Антрфиле: Обарање сајтова

Као примери угрожавања слободе говора на интернету наводе се хакерски напади на интернет сајтове, попут обарања сајта Пешчаника, дневног листа Курир и регионалне информативне агенције Југпрес, као и блога Два у један и Центра за истраживачко новинарство.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси