Вести
18. 12. 2014.
Неправилности у извештавању медија на мањинским језицима
Током извештавања медија на језицима националних мањина о изборима за мањинске савете уочене су велике неправилности, међу којима је једна од највећих учешће новинара и уредника у самом изборном процесу, речено је данас у Новом Саду.
На представљању резултата мониторинга о извештавању медија, који је спровела Новосадска новинарска школа, истраживач Стефан Јањић рекао је да је учешће новинара и уредника у предизборној кампањи и на изборима примећено у медијима на мађарском језику, који су уједно имали и највећи број прекршаја у извештавању.
Јањић је навео пример уредника програма на мађарском језику Радио Суботице Ернеа Немета, који је наступио на листи "Мађарска слога".
Како је објаснио, доминантан жанр у извештавању мањинских медија био је чисто информативан, са највећим бројем вести и извештаја, а у мањем броју су ту биле анализе или неки комплекснији новинарски прилози.
Међу највећим прекршајима је и случај Регионалне телевизије из Санџака, у чију емисију су новинари позвали као политичког аналитичара пред саме изборе управо муфтију Муамера Зукорлића, који је близак листи "За Бошњаке, Санџак и муфтију", као и случај "Санџакпреса" са текстом "Алах позива све да гласају за листу број један".
Јањић је казао и да је било "напето" у медијима на хрватском и буњевачком језику, у којима је уочена велика разлика у капацитету за извештавање, а доминирала је тема "да ли су Буњевци војвођански
Хрвати или су засебна нација".
"У буњевачким медијима имали смо само изјаве, где су кандидати стављени пред микрофон и могли су да кажу шта су год хтели, а медиј би то пренео. С друге стране, у хрватским је било и примера као што
је лист 'Хрватска ријеч', који је много професионалније извештавао о изборима", казао је Јањић.
Позитивни примери су поменути у медијима на словачком, где је у емисији "Добро вече Војводино" РТВ-а организовано представљање кандидата са свих листа у некој врсти дебате са могућношћу реплика, као и у русинским медијима који су извештавали коректно, али је проблем био у "недостатку саговорника који би стручно могли коментарисати изборе".
Јањић је додао да постоје и националне заједнице о којима се уопште није извештавало када је реч о српским медијима, у којима се ни реч није могла чути о Грцима, Египћанима, Немцима, Румунима, Украјинцима и тако даље.
Пројекат Новосадске новинарске школе подржала је Мисија ОЕБС-а у Србији.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.