Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Колико кошта дигитализција
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

17. 01. 2015.

Аутор: Ивана Вујанов Извор: Дневник

Колико кошта дигитализција

Јавно предузеће „Емисиона техника и везе" у децембру прошле године објавило је ценовник услуга везаних за емитовање у дигиталној земаљској мрежи Србије.

Саставни део овог списа, осим услуга дигиталног преноса, јесу и услуге емитовања телевизијског програма у дигиталној и аналогној технологији, као и услуге емитовања радијских програма у аналогној технологији, услуге података, услуге смештаја опреме у и на објектима ЈП Емисиона техника и везе, уз комерцијалне услуге на Авапском торњу.

Иза ове дугачке и компликоване реченице налази се ценовник за телевизије које с аналогне треба да пређу на дигитално емитовање програма.

Цене се разликују у зависности од тога да ли је у питању национални или локални емитер, као и од тога која је зона расподеле у питању, односно о којем се мултиплексу ради. Тако је у првом мултиплексу, за националне емитере, најскупља зона Авала, односно подручје око Београда, где услуге емитовања у стандардној дефиницији месечно коштају 1,75 милиона динара, а за високу дефиницију 4,37 милиона.

Нешто јефтинији је Црвени чот, са 800 хиљада, односно два милиона месечно, а на трећем месту је Јастребац са близу 700 хиљада за стандардну ТВ, односно 1,73 милиона за ХДТВ.

За регионалне и локалне емитере, односно мултиплекс два и три, цена је нижа, уз корективни фактор од 0,2 одсто, што значи да ће плаћати двадесет посто предвиђене цене најмање до 1. јула 2017. године.

За заинтересоване, ту су и попусти: десет посто за два или више канала стандардне дефиниције и 20 посто за ХДТВ. Цена је мања и у случају авансног плаћања или уговора на пет и десет година, као и у зависности од тога на колико су локација инсталирани уређаји корисника. Радио аматери, непрофитне организације, МУП, Војска РС, БИА и органи државне управе плаћаће само основне трошкове, а попусти, ако их има више, сабирају се.

Први поглед на нови ценовник казује нам да ће, кад се планирана дигитализација оконча, настати прва тријажа у претрпаном информативном ТВ небу.

Ако се правилник буде примењивао и нашао начин да телевизије и радио станице редовно плаћају за ове дозволе, мале су шансе за опстанак локалних комерцијалних телевизија. Ситуација ће се додатно искристалисати 2017, када је предвиђено укидање ових попуста, али ће можда и ценовник бити другачији.

Како је дигитализацијом смањена шанса да се телевизије, попут садашњих радио станица, одметну у пирате. постоји могућност да испунимо предвиђање Европске уније која је давно рекла да је на овом простору довољан један национални и два комерцијална емитера, и тако се вратимо на ниво из нпе деведесетих, али уз други квалитет. ТВ Хепи и Палма, чувајте се!

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси