Вести
14. 12. 2015.
Божовић: Медији су неслободни
У Србији је слика стања у медијима "крајње суморна и проблематична", изјавио је ФоНету социолог, проф. др Ратко Божовић, који сматра да су медији "неслободни и, као такви, не могу да функционишу на најбољи могући начин".
Јавно мњење се прави логиком два елемента, тржишног и политичког, оценио је Божовић, напомињући да политички доминира, због чега је јавно мњење далеко од истине и слободе.
Он објашњава да јавно мњење "није на слободан начин створено", већ је у великој мери неистинито, пошто је логика владајућих гарнитура да оно буде у служби доласка, одбране и опстанка власти.
То је чињеница, оценио је Божовић, који сматра да овде фале критичка јавност, дијалог, друго и другачије мишљење, као нешто што је нормално, где људи хоће да чују и оне друге, макар били они и мањина, макар они били опозиција, макар били небитни са становишта власти.
Не могу медији да се стављају у функцију одржавања власти, да буду парадигма власти и да та истина заправо буде истина јавног мњења, указао је Божовић.
Према његовим речима, то јавно мњење није у знаку критичког мишљења, "што је највећи проблем ове заједнице".
Божовић упозорава да у медијима, али и у "свим формама нашег живота преовлађује насиље" и напомиње да је и "наша породица пострадала у овим временима кризе и невоља".
"Медији неадекватно третирају насиље, јер је, по медијима, насиље нешто обично и свакодневно", оценио је Божовић, противећи се "легализацији" насиља, које се мора довести у питање, критички осматрати, сузбијати и пацификовати.
"Ако насиље јесте присутно и у медијима, онда оно, у ствари, постаје индикатор за насиље у заједници и још више од тога - учи оне који су спремни да врше насиље самом насиљу", нагласио је Божовић.
"Мислим да је највећи проблем насиља у ријалити програмима, дакле у ономе што преовлађује на многим телевизијама, заправо што нисмо заштитили децу", рекао је Божовић и констатовао да то што деца нису заштићена од насиља није само неморални чин, већ и злочин.
"Ако ти формати већ морају да постоје, нека постоје и остају негде од поноћи, у касним сатима", додао је Божовић, али се мора утврдити да је то велики проблем, пад људских вредности и људског идентитета.
У култури треба бранити вредности људског живота, вредности односа људи, вредности свега онога што је култивисано и културно, наспрам онога што деградира културу и вредности, објаснио је Божовић, који сматра да би превенције морало да буде.
Указујући да је насиље добило драматичне обрисе и облике, Божовић је предочио "да смо ми превише лежерно и неаутентично прихватили глобалне светске медије, који су упућени тржишту или, ако хоћете, потрошачу, а не грађанину, не слободном човеку".
Тамо је дошло до тог насиља као атракције, коју смо ми лагодно прихватили, тамо је дошло до тога да се оно што је интимна комуникација претвори у порнографију, рекао је Божовић и закључио да тренд насиља "мора бити блокиран".
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.