Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Награда „Александар Тијанић” новинарки „Политике” Јелени Попадић
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

16. 12. 2015.

Аутор: Вишња Аранђеловић Извор: Политика

Награда „Александар Тијанић” новинарки „Политике” Јелени Попадић

Новинарка „Политике” Јелена Попадић прва је добитница награде „Александар Тијанић” коју Удружење новинара Србије (УНС) додељује за борбеност у новинарском изражавању, саопштено је јуче на представљању књиге „Јесмо ли преварени?” Александра Тијанића у Прес-центру УНС-а.

 

Како је жири образложио, ова тридесетчетворогодишња новинарка је на страницама „Политике” „демистификовала значење синтагме истраживачко новинарство, откривајући како то изгледа када се истраживањем чињеница и њихове позадине баве репортери који не иду у лов на људе и којим није задатак да покрећу хајке”.

– Велика ми је част што сам добила награду која носи име једног од најбољих српских новинара. Уједно она представља подстицај и обавезу како за мене тако и за моју медијску кућу да наставимо да се бавимо истраживачким темама упркос свеопштој таблоидизацији медија и друштва – каже Јелена Попадић.

Професорка Економског факултета у Београду Даница Поповић написала је, образлажући предлог да Јелена Попадић добије награду „Александар Тијанић”, да је српској јавности потребан „вредан и паметан новинар који ће ископати вест и у најбољој намери је пласирати јавности”.

– То што ниједна неспорна неправда након њених текстова неће бити санкционисана, вероватно јој подједнако тешко пада као и свима нама. Она је, барем, урадила све што је до ње – навела је Даница Поповић.
Јелена Попадић је, између осталог, ове године истраживала начине финансирања невладиних организација. Једина је новинарка која је поставила питање, а затим кроз три текста објаснила на којим принципима функционише и како се финансира организација НАЛЕД.

До Јелене Попадић о фестивалу „Егзит” у медијима је увек и једино писано као о најзначајнијем музичком догађају у Европи. Међутим, Попадићева је једина која је истражила и „другу страну медаље” – колико он кошта државу.

Упозоравала је и на опасност од еколошке катастрофе у Бору, указивала на неодговорност државе у том случају, откривала ко су подстанари у вилама ДИПОС-а, случај једне америчке школе са дипломатским привилегијама…
Током и након писања ових текстова трпела је огроман притисак оних којима није одговарало да ти подаци изађу у јавност. Њено истраживачко новинарство се не ослања на мистериозне изворе. Ни за један написани текст није добила тужбу, што је резултат чињенице да све податке прима са резервом и да их проверава из више извора.
Јелена Попадић је, не само у професионалном, већ и у приватном животу борац. Чињеница да је мајка троје деце никада се није испречила да одустане од истине ма колико она била опасна.

На конкурс за награду „Александар Тијанић” стигло је 17 предлога из 15 редакција. Жири, који су чинили новинари Славољуб Ђукић, Ненад Љ. Стефановић, председница УНС-а Љиљана Смајловић и кћерка Александра Тијанића Зара Тијанић Јевтовић, одлуку о добитнику је донео једногласно.
Награда се састоји од дипломе и новчаног износа од 2.000 евра у динарској противвредности, а биће уручена 22. децембра на додели годишњих награда УНС-а.

-----------------------------------

Неколико истраживачких текстова Јелене Попадић који су је препоручили да постане први добитник престижне новинарске награде:

Држава за НВО годишње издваја колико и за науку

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси