Вести
20. 12. 2015.
Мењати законе због мањинског информисања
У припреми и изради сета медијских закона није се у довољној мери посвећивала пажња информисању на језицима националних мањина, што је проузроковало низ проблема са којима се оно суочило у процесу медијских реформи, оценило је Независно друштво новинара Војводине.
То удружење је навело да Србија мора да буде свесна да права националних мањина, међу које свакако спада и мањинско и вишејезично информисање, представљају вредност која ће имати значајно место у преговорима између Србије и Европске уније.
НДНВ је позвао Министарство привреде, Министарство културе и информисања и Агенцију за приватизацију да под хитно наставе процес спровођења Закона о јавном информисању и медијима, односно да, како закон налаже, капитал неприватизованих медија у јавном власништву без накнаде пренесу на запослене.
"Свако даље одуговлачење ствара озбиљну конфузију и угрожава не само права запослених и медија, већ и локално, мањинско и вишејезично информисање", навео је НДНВ.
То удружење је од Министарства културе и информисања, Регулаторног тела за електронске медије и других надлежних затражило да отклоне све препреке за оснивање и развој мањинских и вишејезичних медија цивилног друштва, и да препознају ове медије као медије од великог друштвеног значаја.
НДНВ је оценио да се кроз процес промене Закона о националним саветима националних мањина предвиде јасни механизми стабилног, адекватног и недискриминаторног финансирања медија којима су оснивачи национални савети, али је неопходно истовремено обезбедити и механизме заштите уређивачке политике од утицаја оснивача.
"Иако су у претходном периоду национални савети, представници појединих мањинских медија, са једне, и новинарска и медијска удружења са друге стране, имали различите погледе на процес медијских реформи, потребно је у наредном периоду ојачати међусобну сарадњу и обезбедити партнерство у циљу проналажења дугорочних решења за мањинско и вишејезично информисање у Србији", навео је НДНВ.
НДНВ је критиковао Радио-телевизију Србије јер игнорише обавезу увођења програма на мањинским језицима, поготово за оне националне мањине које углавном живе ван територије Војводине.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.