Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Мењати законе због мањинског информисања
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

20. 12. 2015.

Извор: РТВ

Мењати законе због мањинског информисања

У припреми и изради сета медијских закона није се у довољној мери посвећивала пажња информисању на језицима националних мањина, што је проузроковало низ проблема са којима се оно суочило у процесу медијских реформи, оценило је Независно друштво новинара Војводине.

"Законодавац је приликом израде закона пропустио да препозна вредност интеркултуралног друштва као јавни интерес, чиме је довео у лош положај вишејезичне медије. Посредно је овим законодавац подстакао и гетоизацију и самогетоизацију мањинских заједница, и то мора да се исправи кроз измену медијске легислативе", навео је НДНВ.

То удружење је навело да Србија мора да буде свесна да права националних мањина, међу које свакако спада и мањинско и вишејезично информисање, представљају вредност која ће имати значајно место у преговорима између Србије и Европске уније. 

НДНВ је позвао Министарство привреде, Министарство културе и информисања и Агенцију за приватизацију да под хитно наставе процес спровођења Закона о јавном информисању и медијима, односно да, како закон налаже, капитал неприватизованих медија у јавном власништву без накнаде пренесу на запослене.

"Свако даље одуговлачење ствара озбиљну конфузију и угрожава не само права запослених и медија, већ и локално, мањинско и вишејезично информисање", навео је НДНВ.

То удружење је од Министарства културе и информисања, Регулаторног тела за електронске медије и других надлежних затражило да отклоне све препреке за оснивање и развој мањинских и вишејезичних медија цивилног друштва, и да препознају ове медије као медије од великог друштвеног значаја.

НДНВ је оценио да се кроз процес промене Закона о националним саветима националних мањина предвиде јасни механизми стабилног, адекватног и недискриминаторног финансирања медија којима су оснивачи национални савети, али је неопходно истовремено обезбедити и механизме заштите уређивачке политике од утицаја оснивача.

"Иако су у претходном периоду национални савети, представници појединих мањинских медија, са једне, и новинарска и медијска удружења са друге стране, имали различите погледе на процес медијских реформи, потребно је у наредном периоду ојачати међусобну сарадњу и обезбедити партнерство у циљу проналажења дугорочних решења за мањинско и вишејезично информисање у Србији", навео је НДНВ.

НДНВ је критиковао Радио-телевизију Србије јер игнорише обавезу увођења програма на мањинским језицима, поготово за оне националне мањине које углавном живе ван територије Војводине.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси