Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Оливера Ковачевић
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

21. 12. 2015.

Аутор: Деана Ђукић Извор: Hello

Оливера Ковачевић

Ако је и било оних који су сумњали да је дорасла функцији главне и одговорне уреднице на Јавном сервису, за готово шест месеци, колико је на функцији првог човека Забавног програма Радио-телевизије Србије, челима лејди информативног новинарства разуверила је и те неверне Томе.

 

Озбиљно схватајући нову улогу, угледна новинарка из фокуса не губи ни ангажман у ауторској емисији Да, можда, не, у којој из недеље у недељу опипава пулс друштва. Због личних ставова, које износи без длаке на језику, недавно је била главни актер хајке коју су одређени медији и државни службеници водили против ње. У завршници крајње динамичне године телевизијска звезда за магазин Hello! говори о актуелностима на професионалном плану и открива шта је то што у предстојећој, 2016. години највише прижељкује. 

Прошло је пет месеци откако сте изабрани на место главне и одговорне уреднице Забавног програма Радио-телевизије Србије. Да ли су изазови већи или у складу са оним што сте очекивали? 

- Када човек хоће да ради, увек себи нађе посао. Толико је креативних, занимљивих људи, не само у Забавном програму Радио-телевизије Србије него у целој нашој кући, ту мислим и на Радио-Београд, успели смо да конципирамо много нових садржаја. Имамо вишак идеја, а мањак могућности, техничких и других капацитета. Осим нових емисија које смо увели у Забавни програм, почели смо и велики пројекат - Новогодишњи програм. 

Гледаоци Јавногс ервиса уживаће у спектакуламом новогодишњем програму, који ће показати сву раскош ваше куће. Ста им припремате у најлуђој ноћи? 

- Желели смо да покажемо шта је Радио-телевизија Србије, поготову уочи увођења таксе и приче да ли је наша телевизија само Дневник и Слагалица. Ми имамо четири оркестра: Симфонијски, Биг бенд, Народни ансамбл и Велики народни оркестар. Имамо три хора, Велики хор Радио-телевизије Србије, Дечји хор и хор Колибри, и сви они ће учествовати у Новогодишњем програму. Поред тога, око шездесет пет телевизијских лица и водитеља наше куће биће део овог програма, који снимамо у три студија. Један је симфонијски, други забавни и трећи народни. Поред тога, ту су ансамбли - професионални ансамбл Коло и још много играчких група два оркестра - бенд Александра Седлара и народни бенд Петра Нисића. Имаћемо преко сто извођача, певача забавне и народне музике и оперске солисте, а и педесет глумаца из серија Радио-телевизије Србије, који ће у тој ноћи наздравити са свима нама. Дакле, биће више од хиљаду учесника у овој ноћи, а слоган Новогодишњег програма Радио-телевизије Србијеје: Очекујте неочекивано. 

Шта то подразумева? 

- То значи да ће забавњаци певати народњаке, наша телевизијска лица певаће песме из наших серија или неке друге нумере, џезери ће свирати народну музику, а симфонијски оркестар извешће Жикино коло. На тај начин желели смо да покажемо да сви они нису само врхунски професионалци, већ да могу да се нађу и у другачијим улогама. За католички и православни Божић припремили смо специјално издање емисије Шљивик, у којој ће народи Србије представити свој начин обележавања овог празника. Биће ту уметници великог броја различитих народа који су наши грађани. Мислим да је то добра разгледница не само за њих, него и да ми, који представљамо већинско становништво Србије, упознамо и друге народе са којима живимо. 

Шта је била главна окосница у припреми програма? 

- Оно што сам желела да урадим је да све сегменте Радио-телевизије Србије, Информативни, Забавни, Културни програм и музичку продукцију, укључимо и да заједничким снагамо урадимо велики посао. Мислим да је то добитна комбинација и да ће управо то доминирати у најсвечанијој ноћи. И да ћемо се управо по томе разликовати од свих других телевизија. 

Успешно координирате између уредничке позиције и рада на ауторској емисији коју још водите. Колико је изазовно ускладити оба ангажмана? 

- Изазов није само ускладити једно и друго, него довољно се посветити и једном и другом. Увек нешто мало трпи, али, срећом, имам тим који ради емисију Да, можда, не, па се сада више ослањам на њега. У Забавном програму је ефикасан тим професионалаца, велики по знању и програму, али не и најбројнији у нашој кући. 

Да ли са годинама посао доживљавате све озбиљније или му с временом додајете одмерену дозу забаве? 

- С временом вам искуство олакшава посао, али ова моја промена и улазак у Забавни програм подсетила ме је на ентузијазам са којим сам радила пре више година у Информативи. 

Има ли забаве на позицији уредника Забавног програма? 

- С обзиром на екипу младих и талентованих људи, често је забавнија припрема од самог производа. 

Шта је најозбиљнији део посла главне и одговорне уреднице Забавног програма? 

- Најозбиљнији део посла је да колегијуму представим наше идеје, да се борим за њих да они добију материјалну и техничку подршку. Морам да будем врло убедљива да бих успела у намери да оно што планирамо у наше четири редакције, Музичкој, Забавној, Спортској и Филмској, прође на главном колегијуму. 

Недавно сте доживели покушај јавног линча због изношења личног става поводом саслушања људи из медија. Како сте ви доживели читаву ту ујдурму? 

- Као неразумевање изјаве чији је смисао био да би сви требало да пруже свој допринос и изјасне се пред надлежним органима како би се разрешила дилема око државног удара, и у томе не видим ништа спорно. То чак није питање става - то би рекао сваки грађанин Србије. Ту ујдурму дефинишем као злонамерну и тенденциозну од појединаца који не завређују мој коментар. 

Неки су замерили вашој кући да није довољно гласно стала у вашу одбрану. Како ви гледате на то? 

- Нисам ни желела да ме ико брани. Ја сам тај став изнела и као председница Суда части Удружења новинара Србије. То није била ситуација где сам ја нешто у својој емисији урадила да би Радио-телевизија Србије о томе морала да износи свој став. Мислим да су се удружења понела коректно, иако не очекујем да ме ико брани. 

Делите ли визију Радио-телевизије Србије Драгана Бујошевића? 

- Да, Бујошевић је врло одговоран и посвећен, стало му је да Радио-телевизија Србије као систем функционише што боље и да прозводимо што квалитетнији програм. У томе га подржавам. 

Недавно је додељена прва новинарска награда Александар Тијанић. У којим тренуцима вам највише недостаје? 

- Сваки пут када нешто радимо, кажемо шта би нам Тијанић рекао за ово. 

Да ли је то био један од параметара у осмишљавању Новогодисњег програма?

- Није, јер је Тијанић увек био против Новогодишњег програма. Он није желео да улази у ту причу, јер захтева превише ангажовања, а питање је какав би био резултат. Данашње руководство одлучило је да Радио-телевизија Србије покаже шта све може. 

У каквој је позицији новинарство у Србији данас?

- У веома лошој. Показало се да приватизација медија није баш дала очекивани резултат и да није све што је у приватним рукама гаранција да ће бити квалитетно. Испоставило се да су Јавни сервис, као и штампани медији, који су остали у рукама државе или грађана, показали већу одговорност за јавни интерес него приватни. Положај новинара је веома лош и у смислу поштовања новинарске професије, и у материјалном статусу, и у односу друштва и појединих владајућих структура према ономе што је наш позив. 

Ово је за вас била година промена. Да ли сте се томе надали и шта прижељкујете у 2016? 

- Увек ми се деси оно што не прижељкујем, јер 1015. нисам ни намеравала да се кандидујем на леко уредничко место, али ево десило се. Тако да се чувам својих жеља, јер ко зна шта ће се догодити 2016. 

Шта највише прижељкујете? 

- Волела бих да у новој години одем бар на пет свадби, да поудамо и поженимо неку децу. 

Планирате ли одмор? 

- Мало сам ове године имала простора за одмор, много је новина за мене на овој позицији, иако да се надам да ће с временом организација и моје умеће бити стабилнији, па ћу имати простор и за предах. 

Како ћете провести предстојеће празнике?

- Ове празнике ћу сигурно провести уз програм Радио-телевизије Србије. То би било штета пропустити. 

Прија ли вам празнична еуфорија? 

- Обожавам празничну атмосферу, волим окићену јелку, окићен град, лампионе, веселе, лепо обучене људе, пунђе и дуге хаљине. То је знак да смо живи и да се нечему радујемо.

Правите ли новогодишњу листу жеља?

- Не правим. Кажу да вам, када не остварите своје жеље, остаје бар искуство. Ја не бих у нову годину улазила са превише жеља, јер не бих да гомилам искуства. 

Којом реченицом ћете испратити годину на измаку? 

- Све године испраћамо у стилу е, само нек је прошла, е, само да ова нова буде боља, и тако нам пролази живот. Али срећа је дочекати сваку Нову годину, ма колико нас нових бора то коштало.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси