Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Новинари и даље изложени самовољи моћника
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

22. 12. 2015.

Извор: Бета

Новинари и даље изложени самовољи моћника

У 2015. догодила су се 34 физичка и вербална напада на новинаре који су изложени самовољи моћника и често им се ускраћују информације од јавног значаја.

 

То се наводи у извештају Независног удружења новинара Србије (НУНС) "Хроника напада и притисака на новинаре".

Од 34 напада, како је наведено у извештају, било је 10 физичких напада, три напада на имовину и 20 вербалних претњи и притисака. 

Генерални секретар НУНС-а Светозар Раковић казао је да цифра од 34 напада није коначна јер је и 15. децембра нападнут новинар Стефан Цветковић у Белој Цркви. 

"У односу на претходну годину ситуација је гора, јер је забележен већи број напада на новинаре. Недостају извештаји критичког садржаја и зато се намеће закључак да су медијске слободе веома угрожене", рекао је Раковић. 

Он је додао и да је "понижавање новинара од стране званичника ове године достигло свој врхунац", али и да новинари свакодневно крше Етички кодекс. 

Према његовим речима, аутоцензура и страх за егзистенцију код новинара расту из дана у дан јер је истраживање Центра за развој синдикализма показало да би сваки пети новинар подлегао аутоцензури зарад стабилних месечних прихода. 

Раковић је рекао и да је приватизација медија спроведена на веома проблематичан начин и да пројектно суфинансирање није заживело у пуном капацитету. 

Он је навео да су од почетка године само 43 локалне самоуправе расписале конкурс за пројектно финансирање медијских садржаја и да је уочено да су конкурси били објављени под нетранспарентном процедуром и да су комисије за доделу средстава биле непрофесионалне. 

Адвокатица Круна Савовић, чија канцеларија пружа бесплатну правну помоћ новинарима, указала је и да је велики проблем то што је судска пракса у медијским случајевима и даље неуједначена. 

Она је навела да просечно један случај пред судом траје три до четири године. 

Саветник за медије при ОЕБС-у Мирослав Јанковић подсетио да се још не зна ко су убице новинарке Даде Вујасиновић и новинара Славка Ћурувије и Милана Пантић, као и да се даље не зна ко је одговоран за постављање бомбе на прозор стана новинара Дејана Анастасијевића. 

"Бар три новинара у Србији су под сталном полицијском заштитом и то све говор да се институције још нису суочиле са својом прошлошћу", рекао је Јанковић.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси