Вести
08. 01. 2016.
Нови прст у око ЕУ, Дуда потписао закон о медијима
Дуда је закон потписао упркос забринутости ЕУ и осудама организација за људска права. “Председнику је важно да државни медији буду непристрасни, објективни и кредибилни”, рекла је председникова портпаролка Малгоржата Садурска, преноси АФП.
Овај закон је најновија у низу контроверзних мера које је увела владајућа Партија права и правде Јарослава Качињског, која је победила у октобру на општим изборима након осам година у опозицији.
Председник Европске комисије Жан Клод Јункер раније је рекао да Брисел разговара са Варшавом о два много критикована закона које је усвојила нова пољска влада, али ЕУ вероватно неће прибећи било каквим казненим мерама.
Реч је о изменама закона о Уставном суду, које би, по мишљењу европских званичника, могле да паралишу рад и генерално ослабе Суд и закону о медијима, због кога је комесар ЕУ за дигиталну економију и друштво Гинтер Етингер запретио покретањем процедуре надзора против Пољске, наводећи да је Варшава прекршила заједничке европске вредности усвајањем закона којим се влади даје контрола над државним медијима.
Европска комисија ће идуће недеље дискутовати о владавини закона у Пољској будући да је функционер ЕУ тражио покретање процедуре надзора која би могла да довде до тога да Пољска изгуби право гласа у Унији, преноси Ројтес.
Међутим, Јункер каже да та опција, позната као Члан 7 Споразума о ЕУ, није вероватана.
“Тренутно разговарамо са Пољском и не желим да спекулишем о даљим последицама које би донела примена Члана 7. Није дошло и не мислим да ће доћи до тога”, рекао је Јункер на конференцији за новинаре у Амстердаму.
“Немојмо претеривати. То су важна питања, али ми желимо добре и пријатељске односе са Пољском и наш приступ је конструктиван”, рекао је он.
Пољска влада је преузела контролу над државним медијима након што је 31. децембра усвојен нови закон којим се она овлашћује да директно поставља директоре јавних медија, упркос негодовању европских новинарских удружења, Европске комисије и ОЕБС-а, а Јункер је ставио то питање на дневни ред наредног састанка Комисије који је предвиђен за 13. јануар.
Директори главних канала пољске јавне телевизије ТВП поднели су оставке у знак протеста због контроверзних медијских закона владајуће десничарске партије Јарослава Качињског које је последњег дана у прошлој години усвојио парламент у Варшави.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.