Вести
11. 01. 2016.
Ко је возио бели голф у време убиства Ћурувије?
Службени голф Државне безбедности, за који се у оптужници наводи да је коришћен у време убиства новинара Славка Ћурувије, оперативци који су пратили Ћурувију видели су у близини места где је он убијен.
О томе су током истраге говорили шефови смена у време тог праћења, Ратко Љубојевић и Драган Павић, који су позвани да сутра сведоче у процесу пред Специјалним судом.
Суђење за убиство новинара и власника Дневног телеграфа и Европљанина Славка Ћурувије наставља се сутра, 12. јануара, сведочењима бивших радника Деветог одељења Центра Ресора државне безбедности Београд, Ратка Љубојевића и Драгана Павића, који су били шефови смена у Деветом одељењу у време убиства.
У исказу из 2001. године, Ратко Љубојевић је навео да је неколико дана после убиства Ћурувије 11. априла 1999, у контактима са колегама из одељења који су учествовали у праћењу Ћурувије, сазнао да је непосредно пре него што је праћење тог дана прекинуто, током проласка кроз Улицу Лоле Рибара „примећен бели голф 3 из састава возног парка Деветог одељења“, који је пре тога био уступљен на коришћење раднику Друге управе РДБ Ратку Ромићу.
Ромић је у овом процесу оптужен да је, заједно са Мирославом Кураком, коме се суди у одсуству, непосредни извршилац убиства Ћурувије. У овом процесу пред Специјалним судом, као организатори убиства осумњичени су бивши шеф РДБ Радомир Марковић и начелник београдског центраРДБ Милан Радоњић
Ратко Љубојевић: Рад у три смене
Љубојевић није могао да се сети имена радника Деветог одељења који му је рекао да је видео тај голф 3 у близини стана Славка Ћурувије, као ни да ли му је том приликом саопштено да ли је препознат возач.
Љубојевић: Легија долазио код Марковића
Ратко Љубојевић је изјавио и да је био курир-возач у „штабу“ РДБ на Сењаку током бомбардовања почетком априла 1999. године и да претпоставља да је Милорад Улемек Легија долазио код начелника РДБ Радомира Марковића.
У просторији за возаче и курире појавили су се тада људи у маскирним униформама, са дугим наоружањем, што му је остало у сећању „јер се то никада није догодило“. Како он каже, у тој просторији седели су људи у цивилу, који су од наоружања имали само пиштоље.
Љубојевић је рекао и да се сећа догађаја када су му, након дан или два од поменутог доласка наоружаних униформисаних људи, „дали једну коверту да је преда Легији“, што је и учинио на бензинској пумпи на Аутокоманди, након чега Легија одлази, највероватније на Косово.
Сећао се само да је тада сазнао како је више радника уочило поменути бели голф, а „могуће је“, мада то није могао са сигурношћу да потврди, да му је „пренето да је возилом управљао Ромић“.
Према Љубојевићевој изјави, Небојша Соковић, шеф смене у Деветом одељењу, која је била на терену у време убиства Ћурувије, приликом примопредаје књиге дежурства у вечерњим сатима 11. априла, саопштио му је да „ништа неуобичајено није примећено до прекида тајног праћења“.
Љубојевић је у свом наредном исказу 2014. године рекао и да је „први задатак од почетка бомбардовања било праћење Ћурувије“, а да је то организовао начелникЗоран Павић, као и да су радила три шефа, у три смене.
Критичног дана, наводи се у оптужници, требало је да Љубојевић преузме трећу смену од Небојше Соковића, од поноћи до 8 ујутро, али му је Соковић јавио шта се догодило. Потом га је звао и начелник одељења Зоран Павић да му каже да је заменик начелника београдског центра Стеван Никчевић рекао да Љубојевић напише извештај.
„Љубојевић одлази код Соковића, прича с њим о догађају, узима свеску, а потом одлази у измештени београдски центар у Цара Уроша и извештај диктира секретарици Драгани Благојевић“, наводи се у оптужници.
Љубојевић је извештај у два примерка предао дежурном начелнику Владану Николићу, који је потом отишао са извештајем у другу канцеларију и, како је Љубојевић изјавио, „мисли да је након обављеног телефонског разговора, један примерак извештаја поцепао, а други задржао“.
После тога Љубојевић одлази код Зорана Павића и извештава га усмено.
Он је изјавио и да је из каснијих прича сазнао да је шеф смене у Деветом одељењу Драган Павић, по налогу начелника тог одељења Зорана Павића, неколико дана пре убиства Ћурувије одвезао бели голф 3 испред улаза у зграду Друге управе РДБ у Улици кнеза Милоша и предао га, заједно са саобраћајном документацијом, Ратку Ромићу.
Након тога, Ромић је заједно са извесном мушком особом ушао у поменуто возило и одвезао се у непознатом правцу. Љубојевић је навео да је до тих сазнања дошао посредним путем, кроз неформалне разговоре са колегама из Деветог одељења, након убиства Ћурувије.
Драган Павић: Начелник ме пожуривао да голф предам Ромићу
Тадашњи шеф смене Деветог одељења Драган Павић сведочио је како је бели голф 3 предат Ратку Ромићу 9. априла 1999, увече. Приликом предаје голфа, заједно са Драганом Павићем био је и сведок Љубиша Драговић, који је тај голф пре тога користио.
Овај сведок је у исказу изјавио да га је начелник одељења Зоран Павић обавестио да један голф остави на улазу Друге управе, да остави књижицу и кључеве и да није потребно да чека лице које ће га преузети. У договору са Зораном Павићем одабрали су сиви голф 3 који се налазио код припадника Деветог одељења Предрага Кривокуће.
Пошто Кривокућу нису могли да пронађу, а начелник Павић их је пожуривао да изврше налог, одлучено је да одвезу бели голф 3 који се налазио код Љубише Драговића, радника Деветог одељења.
Аутомобил су одвезли иза зграде у којој су се пре почетка бомбардовања налазиле просторије Друге управе РДБ, у Улици кнеза Милоша 103б, код барака. Ту га је, у друштву мушкарца ког Павић није познавао, дочекао Ромић и преузео голф.
Павић га је обавестио где се налазе кључеви и документација, након чега су се растали.
И Љубиша Драговић је потврдио ову изјаву.
Мистерија белог голфа БГ 121–022
У оптужници за убиство Ћурувије наводи се да су поједини припадници Деветог одељења Центра РДББеоград, који су били ангажовани на праћењу Славка Ћурувије на дан његовог убиства 11. априла 1999, тврдили да је бели голф уочен у близини Ћурувијиног стана у Улици Лоле Рибара, непосредно пре добијања налога да се повуку са поменуте локације.
У допуни своје изјаве, Зоран Павић је навео да је тек крајем 2000. године, у неформалном разговору са радницима свог одељења сазнао да су неки од њих приметили тај бели голф 3 у Улици Лоле Рибара, непосредно пре добијања налога да прекину праћење Ћурувије.
Драговић је у изјави 2001. рекао да је по убиству Ћурувије, неко од његових колега из Деветог одељења, при чему се „није сећао тачно ко“, помињао да је током праћења Ћурувије запазио поменути бели голф у близини стана Ћурувије, као и да је тај аутомобил возио Ратко Ромић.
У оптужници се наводи да је голф 3, који је коришћен у време убиства, био у службеној употреби у Деветом одељењу Центра РДБ Београд од средине 1997, када га је задужио оперативац Љубиша Драговић. Према службеним подацима, код њега се налазио до 9. априла.
„Тог 9. априла 1999, према запису из дневника који је водио дежурни начелник ЦРДБ Београд, у 19.15 забележено је: ‘НЦ издао налог да се испред штаба довезе голф. Пренето Павићу’. То значи да је Милан Радоњић дежурном начелнику одељења издао налог, који је пренет начелнику Деветог одељења Зорану Павићу, да се возило марке голфдовезе и остави испред зграде Друге управе у Улици кнеза Милоша”, наводи се у оптужници.
Пошто је сиви голф, првобитно одређен за преузимање, био закључан у гаражи Кривокуће, са којим нису могли да ступе у контакт, и због инсистирања начелника Павића, који га је више пута звао и пожуривао да Радоњићев налог што пре изврши, Драган Павић је одабрао друго возило које се налазило на задужењу код Драговића, и тоголф 3 беле боје, ознаке БГ 121–022.
Према њиховим изјавама, Драговић је овај голф довезао Павићу, уступио му да га вози, а сам сео у ланчију. Затим су се њих двојица одвезли иза зграде Друге управе, код барака у Кнеза Милоша.
Када је изашао из белог голфа, Павићу се јавио Ратко Ромић, који се налазио у друштву непознатог мушкарца. Њему је Павић без процедуре предао ауто, са колском књижицом и колском радио-станицом.
Као што смо навели, у свом исказу Павић каже да га је начелник одељења Зоран Павић пожуривао да возило довезе што пре. Због тога је стекао утисак да су Ромић и непознати мушкарац чекали да довезе возило. Павић каже да су њих двојица носили црне качкете и били обучени у црно.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.