Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Шта је уметничка, а шта рутинска фотографија
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

24. 01. 2016.

Аутор: Мирјана Чекеревац Извор: Политика

Шта је уметничка, а шта рутинска фотографија

Рутински израђена фотографија није ауторско дело, оценио је Одбор за уставна и законодавна питања, после аутентичног тумачења Закона о ауторским и сродним правима и препоручио Скупштини Србије да усвоји овај став.

Расправа о оваквој оцени одбора обављена је у понедељак, без неке веће полемике, али је зато изазвала буру у новинарским и удружењима фоторепортера, који траже да парламент не усвоји овакав став, а посланици ће се изјаснити идуће недеље.

Захтев за аутентично тумачење члана 2 став 2 Закона о ауторском и сродним правима поднела је Душица Стојковић (СНС). Одбор је у образложењу свог става навео да би овако како је ово питање регулисано законом, „свака рутинска фотографија, која се појављује у електронском облику (селфи, фотографија кобасица, празних рафова у продавницама, рупе на путу, пилећих крилаца, крана, аутомобила и слично) била ауторско дело, а не мора се доказивати ниједан од елемената дела из законске дефиниције (оригинална духовна творевина).”  Одбор је закључио:„Самим тим, довољно би било да било каква фотографија постоји, па да ужива правну заштиту по закону, без разлике између обичне фотографије и оне која је ауторско дело.”

Одбор је, такође, оценио: „Обична фотографија, а посебно оне које су у саставу новинарских чланака као илустрација текста, је резултат искључиво механике, рутинске, односно физичке радње и треба да има правну заштиту на основу општих принципа грађанског права, али не у смислу Закона о ауторским и сродним правима. Посебно се указује да је изражен проблем због хиперпродукције фотографија насталих услед развоја техничких уређаја (фотоапарати, паметни телефони и слично) где је учешће човека незнатно и сведено на саму механичку радњу.”

Одбор је у прилог свом тумачењу навео  део из „Интернет права”, аутора др Драгана Прље, др Мариа Рељановића и др Звонимира Ивановића у издању Института за упоредно право, у коме се, између осталог, наводи да „фотографија као уметничко дело мора да поседује извесну оригиналност, која је одваја од обичне фотографије.” Одбор је цитирао и  Решење Врховног суда Србије од 12. јула 2001. године где се каже да „ауторска дела, па самим тим и фотографија, која уживају законодавну правну заштиту треба да су само она ауторска дела која, као творевина људског духа надилазе рутинска, физичка или умна дела, којима задовољавају свакодневне потребе у животу, професији и раду”.
Одбор је навео и да је „овакав правни став изражен и у међунаропдним правним прописима, као и у прописима, односно судској пракси судова бивших југословенских република, где се обична фотографија сматра обичном техничком репродукцијом”. Одбор је констатовао: „Зато је битно постојање ауторског дела из којег произилази ауторско право, како се не би  ауторским делом сматрало апсолутно све, чиме се ауторскоправна заштита доводи до апсурда”.

Посланици су о овом тумачењу расправљали у уторак, без полемике, много више су се бавили аутентичним тумачењем Закона о електронским медијима, спорећи се око тога да ли то тумачење треба да помогне да „нечији кандидат” буде изабран у РЕМ, него ауторским правима. Тек кад су реаговала еснафска удружења, реаговале су и неке странке.

----------------------------------------------------------------------
Мартиновић (СНС): Ничија права се не доводе у питање

Председник Одбора за уставна и законодавна питања Александар Мартиновић (СНС) одбацио је тврдње Весне Марјановић (ДС) да аутентично тумачење Закона о ауторским и сродним правима угрожава права фоторепортера, рекавши да ничија права нису угрожена, да фоторепортери имају заштиту по Закону о облигационим односима, те да „ДС дезинформише јавност.”

Мартиновић је казао да је ДС попкушала, „безуспешно, да подигне прашину око аутентичног тумачења, посебно један део уметничке јавности”. Мартиновић је казао: „Сва дела уживају заштиту, само се на нека примењуије Закон о ауторским и сродним правима, а друга по Закону о облигационим односима. Фотографије рупа на путу не могу да уживају заштиту по ауторском праву, али може по Закону о облигацијама. Свако ко направи било какву фотографију може да поднесе тужбу суду, уколико сматра да му не направљена штета”. Према његовим речима, на овај начин се спречава злоупотреба Закона о ауторским правима, да би се судови растеретили огромног броја парница за заштиту ауторских права. Он је истакао да„фотографија, или слика академског сликара не могу бити стављене у исту раван као, на пример, селфији”.

Марјановић (ДС): Не гласајте за овакво тумачење

Весана Марјановић (ДС), председница Одбора за културу и информисање позвала је јуче посланике из редова напредњака, пре свега, да не гласају за овакво тумачење Закона о ауторским и сродним правима, јер „оно унижава уметничку професију и угрожава права фоторепортера и фотографа.” Марјановићева је казала да је „недопустиво прихватити да фотографија нема никакву ауторску заштиту.” Она је истакла:„Аутентично тумачење закона постоји да би се закон разјаснио и учинио примењивим у правном систему. Ова одредба додатно уноси правни неред и несигурност и угрожава права фоторепортера. Ако буде усвојена, то ће бити скандал и не разумем посланике СНС-а зашто су је предложили.”

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси