Вести
29. 01. 2016.
Пацка ЕУ: Узнемирени смо због насиља над новинарима!
Одбор за спољне послове Европског парламента усвојио је јуче нацрт резолуције о Србији у којој се изражава забринутост због одсуства напретка када је реч о слободи изражавања и медијских слобода.
У нацрту резолуције, о којој ће ЕП расправљати и гласати 3. и 4. фебруара, наглашава се „уземиреност због насиља над новинарима у обављању њихове професије“.
Похвала Мекалистера
- Позивамо власти у Србији да истраже нападе на новинаре и поново подвлачимо да се мора обезбедити потпуна примена нових закона о медијима, што се нарочито односи на увид у власништво и финансирање медија - кључне су примедбе овог документа.
У амандманима који ће бити уграђени у нацрт резолуције изражава се „забринутост због недоследног спровођења буџетског закона и политичког уплитања у независност медија“, стоји у документу.
Дејвид Мекалистер, известилац ЕП за Србију, поздравио је усвајање нацрта резолуције.
- Овом одлуком показало се да велика већина чланова ЕП подржава Србију на њеном европском путу - рекао је Мекалистер, подсећајући да је одлука донета са 50 гласова за, два гласа против и четири уздржана.
Што пре поглавља 23 и 24
У предлогу резолуције о Србији тражи се да се што пре отворе кључна поглавља 23 и 24 у преговорима о чланству с Европском унијом.
Јелена Милић из Центра за евроатлантске студије истиче да се извештај односи на прошлу годину, а сведоци смо тога да министри попут Небојше Стефановића дају скандалозне изјаве.
- Овакви извештаји европских институција озбиљан су проблем за Владу, нарочито јер нам предстоје и ванредни парламентарни избори. Суштина и главни проблем владе Александра Вучића је што не схвата да критика није напад, да укрупњавање опозиције није недемократски процес. То није рушење власти, већ једна потпуно нормална ствар у сваком иоле демократском друштву - нагласила је Милићева.
Препорука
ПОЈАЧАТИ БОРБУ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ
Српске власти, како се наводи у извештају, треба да „удвоструче напоре у борби против организованог криминала, што мора да уроди коначним пресудама, што је и предвиђено акционим планом за поглавље 24“. Европски парламентарци одају признање Србији за конструктиван приступ решавању имиграционе кризе, али и „позивају Србију да своју спољну и безбедносну политику усагласе с политиком Уније, укључујући политику према Русији“.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.