Вести
19. 02. 2016.
Новинари без уговора послати кући због дојаве о инспекцији
Нишлије су око 8 сати остале ускраћене за јутарњи програм на телевизијама “Белле Амие” и НТВ, јер је, како су се пожалили новинари, сниматељи, монтажери и реализатори, онима који раде “на црно” било наложено да оду са посла због “дојаве о инспекцији”
Како је новинар једне од тих телевизија рекао колегама, то да неће бити програма знало се унапред.
Још синоћ нам је било речено да ће се програм овог јутра емитовати само до 8 када ће наводно почети програмска мерења, али је онима без уговора наложено да не долазе — каже он.
Власник обе телевизије на којима није било јутарњег програма Витко Радомировић новинарима “Јужних вести” није дао прилику ни да поставе питање зашто се ово догодило.
Немам времена. Пријатно, довиђења! — одговорио је Радомировић на телефонски позив.
Да је на нишким медијима због најаве инспекције “завладала паника” на друштвеној мрежи “Фејсбук” јавност је обавестио власник ТВ “Коперникус” Звездан Миловановић коментаром да су “инспекција рада и радови на дигитализацији укинули јутарње програме на неким телевизијама”.
У одељењу Инспекције рада у Нишу потврђују да су данас према плану проверавали рад телевизије “Коперникус” и радија “Цитy” и “Банкер”, али не и “Беламија” и Нишке телевизије на којима није било јутарњег програма.
Радили смо према свом плану и проверавали рад 3 медијске куће. То не значи да нећемо и остале, али није било у плану да то урадимо данас. Не могу вам ни рећи када ћемо — каже начелница нишког одељења Инспекције Милица Китановић Љујић.
“Са новинарима који нису слободни губе грађани”
Председник Независног удружења новинара Србије (НУНС) Вукашин Обрадовић каже да се велики број новинара налази у јако тешком положају и да многи раде без уговора и “на црно”.
Под условом да је та информација о истеривању радника због дојаве о доласку инспекције заиста тачна, то је само потврда онога што смо већ констатовали као један од највећих проблема у медијском сектору, а то је недефинисан радни положај медијских радника — каже Обрадовић.
Он напомиње да се то не рефлектује само на радни статус новинара, већ и на њихов професионални однос.
Нема слободног новинара без дефинисаног његовог радног статуса, плате и осталих услова. Недефинисани радни статус омогућава цензуру и аутоцензуру, али је и генерише јер незаштићен радник је свестан тога да мора да извршава наредбе послодавца пошто ће у супротном лако остати без посла — објашњава председник НУНС-а.
Напомиње да са новинарима који нису слободни заправо губе грађани, јер остају ускраћени за праве и тачне информације.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.