Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  АИ: Влада утиче на медије у Србији, нападнута 34 новинара
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

24. 02. 2016.

Извор: Бета

АИ: Влада утиче на медије у Србији, нападнута 34 новинара

Организација Амнести интернешенел (АИ) оценила је у свом извештају о стању људских права 2015. године да Србија избеглицама није обезбедила одговарајући приступ међународној заштити, да власти ограничавају слободу медија, да се споразум о нормализацији односа Србије и Косова споро примењује, као и да је споро процесуирање ратних злочина.

 

 

Када је у питању слобода медија у Србији, АИ оцењује да влада утиче на медије и подсећа да је 34 независних новинара нападнуто или су примали претње и да ти случајеви нису ефикасно истражени.

"Влада се мешала у слободу медија кроз селективне медијске субвенције и рекламирање. У новембру је премијер оптужио три истраживачка медија да раде за стране владе у циљу дестабилизације земље".

АИ подсећа и да је начелник Генералштаба Љубиша Диковић тужио бившу директорку Фонда за хуманитарно право Наташу Кандић за клевету због објављивања наводних доказа да је починио ратни злочин.

У делу о судском процесуирању ратних злочинаца, АИ наводи да је Специјали суд за ратне злочине у Београду после жалби ослободио седам оптужених за силовање у Биљељини и Скочићу, у БиХ. Тужилаштво за ратне злочине је прошле године подигло "само" три оптужнице, подсећајући да је оптужено осам бивших припадника полиције Републике Српске због убиства више од 1.000 Бошњака у Кравици, код Сребренице, у јулу 1995.

АИ подсећа да случај нестанка браће Битићи још није решен, "упркос обећањима које су њиховим рођацима дали тужилац за ратне злочине и премијер". У извештају се додаје да је у марту пет особа оптужено за отмицу 20 путника из воза на станици у Штрпцима 1993.

Организација наводи да је кроз Србију прошло више од 600.000 избеглица и миграната, а да је од нешто више од 485.000 регистрованих само 656 особа поднело захтев за азил.

"Упркос неким побољшањима у примени закона о азилу, власти нису успеле да обезбеде избеглицама ефикасан приступ међународној заштити", оцењује АИ у извештају о стању људских права 2015. године.

АИ оцењује да су "услови за пријем били неодговарајући" за хиљаде избеглица које су дневно улазиле у Србију, као и да је "недовољна нега била обезбеђена за рањиве појединце".

"Полиција је наставила да лоше поступа према избеглицама и мигрантима и да их финансијски експлоатише", пише у извештају.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси