Вести
24. 02. 2016.
Непримерено извештавање о транс-родним особама
Већина штампаних медија у Србији о транс родним особама извештава у складу са професионалним стандардима, али нису занемарљиви ни примери сензационализма и непримереног, увредљивог писања, резултат је данас представљене анализе извештавања дневних новина и недељника у Србији које су спровеле невладине организације Праxис и Гаyрен у сарадњи са медијском документацијом Ебарт.
Анализирано је 200 текстова писаних од 15. маја до 15 новембра 2015. године у 10 дневних новина и пет недељника. Међу дневним новинама највише текстова са позитивном конотацијом објавио је лист Данас, у листу Информер 47 одсто текстова било је са негативним контекстом, док су Блиц и Ало углавном неутрално извештавали.
Међу недељницима Нови магазин имао је највише позитивних текстова, Печат предњачи по броју негативних и непримерених објава, док је НИН неутралан у свом писању.
Од укупно 200 анализираних текстова 67 је имало неутралан контекст, 22 одсто негативан, а 10 одсто позитиван контекст, навела је представница Ебарта Даница Балабан.
Због формулација попут "пошаст педерастије" лист Печат добио је и опомену Савета за штампу, али то није ништа променило у писању овог недељника, навела је Балабан.
У текстовима штампаних медија у Србији присутна је непримерена терминологија, попут "транџа" или "нит' мушко, нит' женско".
Чак и ако нису негативно интонирани текстови који се у српској штампи објављују о транс родним особама често одишу сензационализмом, а то смета и самим транс особама.
"Када читам те текстове изгледа ми као да пишу о животињама у зоолошком врту", казао је активист/киња и транс особа Саша.
Са таквим ставом се сложила се Наташа, која сматра да сензационалистички текстови "дехуманизују" транс особе.
Координатор/ка организације Гаyтен ЛГБТ Милан Ђурић указао је на то да медији имају велику улогу у ставу који ће друштво изградити према транс особама и да су управо они ти који треба да промовишу емпатију и боре се против стереотипа.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.