Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Медији саучесници у производњи предрасуда
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

01. 03. 2016.

Аутор: Раде Ранковић Извор: Глас Америке

Медији саучесници у производњи предрасуда

Разградња стереотипа и предрасуда је дуготрајан и мукотрпан посао којем би медији могли много да допринесу, једна је од оцена која се чула на конференцији у Београду.

Медији нису у кризи само због нерегулисане медијске сцене, беспарице или неспремности да се прилагоде новим технологијама, већ и због кризе квалитета медијског садржаја, изјавио је данас председник Управног одбора Асоцијације медија и директор ФоНета Зоран Секулић, и оценио да то за последицу има, не само ускраћивање права јавности да зна, већ и драматичан пад кредбилитета медија.

На конференцији о унапредјивању људских права разградњом стереотипа у образовању, култури и медијима, Секулић је истакао да се медији, овакви какви су сада, углавном руководе парцијалним интересима, уместо да раде у јавном интересу:

"Поред онога што еуфемистички зовемо елитама, а мислим на политичке и финансијске центре моћи, медији су, по мом суду, главни саучесници у производњи стереотипа и предрасуда. А у њиховој промоцији су “главни глумац”.

Члан Савета Регулаторног тела за електронске медије Милош Рајковић је указао да, када је реч о електронским медијима, 2015-та је била врло проблематична: изашли смо из стереотипа да држава никада неће изаћи из власништва у медијима и дигитализовала је српске медије, па смо у периоду слегања тла после потреса, објаснио је Рајковић:

"Не може се заобићи одговорност медија, али не треба ни њихову улогу прецењивати. Они су као вода – понесу оно што се горе, на извору појави, па то носе све до мора."

Шеф Медијског одељења Мисије ОЕБС у Србији Гордана Јанковић сматра да је добро да државне институције, медији и цивилно друштво говоре о разградњи стеретипа и предрасуда. У медијима постоји присуство нетолеранције на нивоу етничке припадности и, нажалост, додала је Јанковић, колико год да је увијено у обланду другачијег изражавања, политичари и даље користе стереотипе и популистички језик.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси