Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Слобода медија у региону угрожена
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

06. 12. 2016.

Извор: Бета

Слобода медија у региону угрожена

Медијски закони у земљама Западног Балкана усаглашени су са европским стандардима али је њихова примена лоша, што је довело до "алармантног" угрожавања новинарских слобода у региону, показују анализе данас представљеног пројекта о слободи медија и безбедности новинара на Западном Балкану.

Према речима главног истраживача Снежане Трпевске, пројекат је произашао из Стратегије Европске комисије (ЕК) из 2014. године у којој је јачање капацитета новинарских удружења за спровођење друштвених промена, означено као једна од кључних области за унапређење медијских слобода у региону.

"Циљ овог истраживања је да се утиче на креаторе и оне који спроводе политику као и да се ојачају капацитети новинарских удружења како би на адекватан начин могли да процене стање у коме се налазе медији у њиховим земљама", казала је Трпевска.

Према њеним речима, медијска регулатива у земљама Западног Балкана усаглашена је са европским стандардима, али је примена тих закона у последњих неколико година "катастрофална".

"Јавни сервиси у региону служе политичким елитама иако је њихова независност гарантована законом. Регулаторна тела у сфери медија перципирана су као слаба, неефикасна и политички контролисана, а опозиција нема довољно приступа медијима чак ни током предизборне кампање", казала је Трпевска.

Она је навела и да је социо-економски положај новинара у региону лош, да често немају радне уговоре и да су оптерећени страхом од губитка посла.

"Провладини медији нападају непрофитне медије као 'плаћеничке' зато што се финансирају донацијама из иностранства. У Србији је самоцензура највећи проблем са којим се суочавају новинари, коју условљава њихово економско стање али и притисци из редакција у којима раде", казала је Трпевска.

Говорећи о безбедности новинара, Трпевска је навела да постоји тренд раста вербалних напада на новинаре у Македонији и Србији.

"Државне институције у земљама региона нису заинтересоване за вођење прецизне статистике о броју вербалних и физичких напада на новинаре већ такву статистику воде само новинарска удружења. Сарадња тих удружења и државних институција задужених за гарантовање безбедности новинара скоро да не постоји", навела је Трпевска.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт оценио је да је кључни задатак медија у демократском друштву да пруже простор за слободну дебату.

"Слободном дискусијом даје се глас различитим мишљењима и то је простор који треба ојачати. Извшетаје ЕК о стању у области медија треба користити као алат за унапређење медијског окружења и ми бисмо желели да видимо да током дебата, ове препоруке прате Влада, али и медији и регулаторна тела", рекао је Девенпорт.

Према његовим речима, у српско медијско законодавство уграђен је "веома добар концепт" програмског и пројектног финансирања медија.

"ЕК је блиско сарађивала са Владом Србије како би подржала увођење новог законодавства у овој области. Новинари настоје да се боре за слободу изражавања али постоје и одређени ризици, и о томе је говорила ЕК а не ја, у годишњем извештају о медијском окружењу без претњи и насиља", казао је шеф Делегације ЕУ.

Девенпорт је указао и на потребу израде нове медијске стратегије као "инклузивног процеса који се мора бавити великим бројем питања за која су заинтересовани грађани и различите интересне гупе".

Истраживање "Слобода медија и безбедност новинара на Западном Балкану" спроведено је у оквиру пројекта "Регионална платформа Западног Балкана за заступање слобода медија и безбедности новинара" и у њему су учествовали чланови новинарских удружења и синдиката из Србије, Македоније, Босне и Херцеговине, Хрватске, Црне Горе и са Косова.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси