Вести
14. 03. 2017.
РЕМ жели да спречи СББ да промени распоред кабловских канала
Из својих извора у Европској унији телевизија Н1 сазнаје да Регулаторно тело за електронске медије (РЕМ) има намеру да спречи кабловски провајдер СББ да од 15. марта промени распоред кабловских канала на својој мрежи.
Према најављеним променама, телевизија Н1 требало би да, од 15. марта, буде на позицији број 1 у кабловском систему СББ. РЕМ, према информацијама до којих је дошао Н1, има намеру да СББ прислили да Н1 позиционира иза свих домаћих канала и да на тај начин смањи гледаност Н1 телевизије.
Закон о електронским медијима у тачки 22. јединој која се тиме бави, крајње неодређено регулише права РЕМ-а да се бави распоредом канала на кабловским мрежама (РЕМ ближе утврђује логичку нумерацију канала). По опште усвојеном тумачењу, ова одредба се односи искључиво на Мултиплекс. Област кабловских провајдера потпуно је изостављена из Закона о електронским медијима и не постоји ни један једини члан закона који РЕМ-у даје право да одређује нумерацију кабловских канала у мрежама приватних провајдера.
Телевизија Н1 сматра да се ради о политичким притисцима, иза којих стоји намера да се по сваку цену умањи гледаност јединог независног ТВ канала у земљи. Већина чланова РЕМ-а, који би требало да буде независно регулаторно тело, је инструментализована и тужно неотпорна на политичке притиске, а најснажнији доказ за то је чињеница да је РЕМ на најсрамотнији начин себе изузео из основне законске обавезе да мониторише понашање медија у предизборној кампањи.
Према информацијама из РЕМ-а, то регулаторно тело, наиме, из тзв. техничких разлога, неће вршити континуирани надзор медијског извештавања током кампање, већ ће само поступати по жалбама грађана јер "нема адекватан софтвер".
Према информацијама које поседује Н1, то је потпуно неистинито. Гордана Суша, чланица РЕМ-а до марта 2016. године, изјавила је да је тај софтвер купљен још током 2016. године:
"Ја сам била у комисији која је купила софтвер. Мени је мандат истекао прошлог марта, већ је била почела кампања за парламентарне изборе и седам дана од почетка кампање ми смо имали савршене податке о заступљености партија и њихових лидера. У РЕМ-у ради стручна служба од 70, а сада и стотину људи, и ја постављам питање шта они онда раде, јер то им је једини посао".
РЕМ, дакле, по сопственој одлуци, вођен страхом и политичким притисцима, неће извршавати своју обавезу по члану 5. Закона о електронским медијима, а то је: "Очување, заштита и развој слободе мишљења и изражавања у циљу заштите интереса јавности." Али се са друге стране, према нашим информацијама, спрема да због политичких притисака, потпуно незаконито и неовлашћено покуша да изнуди нумерацију канала приватног провајдера, искључиво у циљу заштитие одређених политичких интереса.
Телевизија Н1 супротставиће се снажно незаконитој и нелегитимној намери РЕМ-а на све расположиве начине, укључујући и жалбе међународним организацијама попут ОЕБС-а, Савета Европе и Међународне федерације новинара.

Коментари (2)
Остави коментар14.03.
2017.
"Logicka" numeracija TV kanala - Dopuna
ОдговориIako je u clanu 22. stav 1. tacka 12. Zakona o elektronskim medijima propisano da Regulator bliže utvrđuje logičku numeraciju kanala, u Pravilniku o postupku izdavanja dozvole za pružanje medijske usluge na osnovu zahteva Obrazac DZ - Dozvola za za pruzanje medijske usluge (na osnovu zahteva) iz Priloga 2, ne sadrzi podatke ni o vrsti elektronske komunikacione mreže, niti o logickoj numeraciji kanala. Zasto?
14.03.
2017.
"Logicka" numeracija TV kanala
ОдговориPri kraju clana 100. Zakona o elektronskim medijima jasno je propisano: "Operator je dužan da prilikom distribucije medijskog sadržaja poštuje logičku numeraciju kanala, koju određuje Regulator uzimajući u obzir prirodu medijske usluge i zonu pokrivanja za koju je izdata dozvola za pružanje medijske usluge."
Prema tome, u ovom slucaju radi se o ma kom operatoru elektronske komunikacione mreže za distribuciju medijskih sadržaja, a ne samo o operatoru mreže za digitalno terestričko emitovanje medijskih sadržaja (JP ETV).
Inace, u clanu 22. stav 1. tacka 12. ZEM-a propisano je da Regulator bliže utvrđuje logičku numeraciju kanala, i to za svaku vrstu elektronske komunikacione mreže za distribuciju medijskih sadržaja.