Naslovna  |  Beležnica  |  Novinarsko ćoše  |  U sredu sećanje na radio-emisiju Glas Amerike iz druge polovine 20. veka
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Novinarsko ćoše

27. 05. 2019.

Autor: V. N. Izvor: UNS

U sredu sećanje na radio-emisiju Glas Amerike iz druge polovine 20. veka

Arhivski snimci radio-emisije Glas Amerike iz fonoteke majora Vojske Kraljevine Jugoslavije Nikole Kosića biće predstavljeni u sredu 29. maja u 13 sati, u kino-sali Etnografskog muzeja (Studentski trg 13).

Tonske zapise emisija vesti američke radio-stanice na srpskohrvatskom jeziku iz perioda 50-ih, 60-ih i 70-ih godina 20. veka Kosić je zaveštao novinaru i članu UNS-a Dragoslavu Simiću i njegovom Audio foto arhivu.

„Ove vesti sadrže informacije iz dugog vremenskog perioda – od rata u Vijetnamu, Kambodži, Burmi, hladnog rata do izraelsko-palestinskog rata, kao i vesti o životu u komunističkom svetu. Američka politika je posebno bila zainteresovana za dobre odnose sa Titom, što se iz strukture vesti može lako uočiti“, navodi Simić u najavi događaja.

Pored priređivača Dragoslava Simića, o emisiji Glas Amerike govoriće istoričari Milan Ristović, Marko Šuica i Marko Pištalo, kao i prevodilac Boško Čolak-Antić.

Prema rečima priređivača, Kostić je snimao vesti Glasa Amerike tokom tri decenije za potrebe njegove emisije na radiju u Americi.

Ove vesti na srpskohrvatskom jeziku, kako Simić piše, matična radio-stanica Glas Amerike tonski nije sačuvala.

Major Nikola Kosić nakon zarobljeništva u Nemačkoj 1945. godine, kao radnik u fabrici teških mašina u Milvokiju, pokrenuo je 1952. godine emisiju Srpski radio čas koja je trajala 30 godina, piše Simić. Sačuvanu arhivu svojih dokumenata Kosić je poklonio Srpskoj akademiji nauka i umetnosti u Beogradu.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi