Naslovna  |  Aktuelno  |  DNKiM  |  Ničić: Formirati Komisiju za istraživanje slučajeva ubijenih i nestalih novinara na KiM
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

DNKiM

20. 11. 2017.

Izvor: UNS

Ničić: Formirati Komisiju za istraživanje slučajeva ubijenih i nestalih novinara na KiM

„Neophodno je da na KiM postoji komisija koja bi se bavila istraživanjem slučajeva ubijenih i nestalih novinara“, rekao je danas predsednik Udruženja novinara Srbije na Kosovu Budimir Ničić. On je na okruglom stolu „Sloboda medija i bezbednost novinara na Kosovu“ održanom u Prištini podsetio da su takve komisije formirale Vlade Srbije i Crne Gore, da su one dale rezultate i da su zahvaljujući njima pokrenuti određeni sudski procesi.

„Komisija bi trebalo da bude formirana i ovde, naročito zbog toga što mi imamo više bezbednosnih sistema koji se bave svim tim slučajevima. Imali smo i Unmik, Euleks, Kfor, domaće tužilaštvo i policiju“, rekao je Ničić.

On je pozdravio odluku glavnog tužioca na KiM da imenuje koordinatora i tužioce u osnovnim sudovima koji se bave slučajevima napada na novinare.

„To je za svaku pohvalu, naročito kada nemamo u Krivičnom zakonu poseban deo koji se odnosi na novinare. U Zakonu se novinari tretiraju kao obični građani i ti slučajevi nemaju prioritet. Pozdravljam inicijativu policije da i oni odrede službenika koji bi se bavio tim pitanjima“, rekao je Ničić i podsetio da je na Kosovu od 1998 do 2005. godine 14 novinara i medijskih radnika ubijeno ili nestalo.

„Nijedan slučaj do danas nije rešen a koliko nam je poznato, samo se za jedan slučaj vodi istraga. Moramo da tražimo i odgovore na pitanja šta se trenutno radi, zašto do sada ti slučajevi nisu rešeni i šta je bio problem da se oni skoro 20 godina ne rešavaju“, rekao je Ničić.

Tužilac Kosova Aleksander Ljumezi rekao je, prenosi KiM radio, da su „ova ubistva počinjena u periodu od 1998. do 2000. godine, a jedno u 2004. godini.

„Iako je ranije bilo istražnih radnji od strane Unmikovih policijaca, svi ovi dosijei u koje nisu imali uvid domaći policajci, smatraju se vlasništvom Unmika. Mi smo sada u pregovorima da se svi ovi predmeti premeste kod domaćih tužioca“, rekao je tužilac Kosova Aleksander Ljumezi.

Ljumezijevi podaci, međutim, razlikuju se od rezultata istraživanja UNS-a objavljenim u Dosijeu o ubijenim i nestalim novinarima na KiM.

Šef misije OEBS na Kosovu Jan Bratu rekao je da „nije mnogo urađeno kada je reč o formiranju komisije za istraživanje ubistava i nestanaka novinara“.

„Imamo neke aktivnosti koje smo planirali naredne godine. Postupak ide sporo, ali se ipak radi na tome“, rekao je Bratu.

Na okruglom stolu rečeno je da je samo ove godine zabeleleženo 24 slučaja napada na novinare, od kojih je 13 još uvek pod istragom.

 „Stav policije Kosova je da je novinarstvo profesija visokog rizika. U vezi sa povećanim brojem slučajeva napada na novinare ove godine, mi smo doneli odluku da se napadi na novinare istraže od strane direkcije za teška krivična dela“, kazao je zamenik generalnog direktora policije Naim Redža, a prenosi KiM radio.

Tekst je rezultat istraživanja novinarskog tima Udruženja novinara Srbije o ubijenim i nestalim novinarima na Kosovu. U okviru postojećeg Dosijea o ubijenim i nestalim novinarima od 1998. do 2005. godine, objavićemo nova saznanja kako bi se javnost detaljno informisala, a domaći i međunarodni pravosudni organi podstakli da pronađu i kazne počinioce ovih zločina. Istraživanje se sprovodi u okviru projekta Udruženja novinara Srbije podržanog od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.Stavovi izneti u tekstu ne odražavaju nužno stavove i mišljenja organa koji je projekat podržao.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi