UNS vesti
07. 05. 2025.
(Ne)solidarnost novinarskih udruženja sa RTS-om
Glavni urednik Informativnog programa Radio-televizije Srbije (RTS) Nenad Lj. Stefanović u emisiji „Oko“, na pitanje voditelja da li su on i generalni direktor Dragan Bujošević očekivali veću solidarnost drugih medija, novinara i kolega tokom dvonedeljne blokade ove televizije, između ostalog rekao je da „solidarnost novinarskih udruženja sa RTS-om ne staje u istoj rečenici“.
Dragan Bujošević na isto pitanje odgovorio je: „Ne. Tačka“.
Uzgred, rekao je, „hvala Informeru što nas je podržavao u ovoj blokadi, ali ne hvala za sve ono drugo što je radio“.
Nenad Lj. Stefanović naveo je u emisiji i da je „RTS je dovoljno široka meta da uvek bude predmet odsustva bilo kakve solidarnosti“.
„Ljudi velikih novinarskih karijera, možda i najvećih karijera u njihovoj generaciji“, kako je svoje goste opisao voditelj, zanemarili su činjenicu da je UNS u toku obe blokade RTS-a javno reagovao i osudio ometanje rada novinara i medijskih radnika RTS-a, kao i objavljivanje i deljenje brojeva telefona novinara RTS-a na društvenim mrežama, te lepljenje poternica sa fotografijama glavnih urednika.
UNS je dva puta pozivao studente i građane da omoguće radno angažovanima u javnim servisima i gostima programa nesmetan rad i dolazak na posao.
UNS je takođe pozvao građane da prestanu sa označavanja novinara i ugrožavanja njihove sigurnosti i privatnosti deljenjem brojeva telefona i lepljenjem plakata, odnosno, kako je na njima pisalo - poternica, sa fotografijama urednika RTS-a, a na kojima je stojalo „TRAŽI SE“.
Generalni direktor RTS-a i glavni i odgovorni urednik Informativnog programa zaboravili su i da je Radio-televizija Srbije ova saopštenja UNS-a objavljivala kako na svom sajtu, tako i u Dnevniku ove televizije.
Osim UNS-a na ometanje rada novinara i medijskih radnika RTS-a reagovao je i Sindikat novinara i medijskih radnika Srbije (SINOS) koji je pozvao studente i građane da prekinu blokadu javnih medijskih servisa kako bi zaposleni mogli da obavljaju svoj posao.
I Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) izrazilo je „zabrinutost i osudilo javno deljenje ličnih podataka zaposlenih u RTS-a na društvenim mrežama, kao i postavljanje plakata sa imenima i fotografijama urednika, koji po formi podsećaju na poternice“.
„Ovakvi postupci predstavljaju ozbiljan pritisak na medijske radnike i radnice i mogu potencijalno dovesti do ugrožavanja njihove bezbednosti i privatnosti, zbog čega ih smatramo nedopustivim u demokratskom društvu“, naveo je NUNS u saopštenju.
Redakcija Euronews Srbija objavila je saopštenje pod naslovom “Pozivamo nadležne da omoguće rad RTS-a”.
Ovom saopštenju kasnije su se, kako je pisalo na sajtu RTS-a, pridružili Politika, Večernje novosti, Tanjug, Prva, B92, Pink, Kurir, Informer, Alo. Kasnije je ovo obraćanje podržala predsednica Narodne Skupštine Republike Srbije Ana Brnabić.
Iako se nakon ovog saopštenja 78 novinara i medijskih radnika Euronews Srbija ogradilo od saopštenja koje je objavljeno bez potpisa uredništva ili uprave ove kuće, oni su takođe u svom saopštenju „najoštrije osudili svaki vid targetiranja i vređanja kolega sa RTS-a, kao i nezakonito objavljivanje njihovih brojeva telefona“.
Takođe, naveli su i da nisu saglasni sa blokadom medija, bez obzira na nivo profesionalizma koji su u prethodnim godinama pokazali.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.